Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

חצור (מאירהוף) אריה (ציור/פיסול)

אמן. עסק בציור ובאיור. היה חבר קיבוץ גבעת ברנר.
תאריך לידה:   1907
תאריך פטירה:   1968

מקום לידה:      אלכסנדריה, מצרים
תאריך עליה:   1930


הספר 'ציפורים בחולה' בהוצאת 'הקיבוץ המאוחד' ©

קישורים לאתרים:

נולד בשנת 1907 במצרים למשפחה יהודית אירופאית. אמו נמלטה לשם עם משפחתה עקב הפוגרומים ברוסיה והאב ייצג את משפחתו בעסקי בנקאות במצרים. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה גורשה המשפחה ממצרים בשל היותם נתיני ארץ האויב גרמניה. הם השתקעו בווירצבורג, שם הפגין אריה כשרונות רבים במגוון תחומים. עם מותו של האב וירידת האם מנכסיה הפסיק את לימודיו הסדירים ופנה ללימודי מקצוע. הוא בחר במקצוע הצבעות והמייסטר שכה התפעל מציוריו ועיטוריו המליץ עליו בפני האקדמיה לאמנות. בזכות כשרונו קיבל מלגה שבאמצעותה למד שנה וחצי ציור. באותם ימים פרחה האמנות ובמיוחד סגנון הבאוהאוס במערב גרמניה והקשר בין אמנות למלאכה, השקפת עולם חברתית וביטוי אמנותי העסיקו את הסטודנטים בברלין, בהם גם אריה.

בעקבות התעוררות הנאציזם פנה אריה חצור, בדומה לצעירים יהודים רבים, אל התנועות החלוציות. הוא הצטרף לקבוצת 'חירות' ועבר הכשרה לקראת העליה לארץ ישראל. עזיבת האקדמיה לטובת עבודה חקלאית היתה כרוכה בהתלבטות שליוותה אותו כל חייו.

בשנת 1930 עלה אריה חצור לארץ ישראל יחד עם חברים מקבוצת 'חירות'. הם הצטרפו לפלוגה הליטאית בגבעת ברנר והתמסרו למשימה החלוצית של בניית הקיבוץ החדש. לצד העבודה החקלאית המתישה היה אריה פעיל בתחומים נוספים:  תכנון ועיצוב 'הנקודה', הכנת הצגות ותפאורות בקיבוץ, איפור שחקנים, הכנת כרזות ועיטורים לחג, קישוט חדר האוכל בחגים, ציור חוברות צביעה לילדים, ציורי קירות, איור הגדות לפסח וליום העצמאות. בין השאר עיצב גם תוויות לאריזות המוצרים של בית החרושת 'רימון' שפעל בגבעת ברנר.

בשנות ה-40 גויס אריה חצור לפלמ"ח. ב'שבת השחורה' נעצר בידי הבריטים. היה שליח למעפילים במחנות בקפריסין ועבד כמורה וכמחנך בחברת הילדים.

בשנות ה-50 אייר אריה חצור את הספרים הבאים: 'אנשים חדשים בהרים הגבוהים' מאת שלמה שבא, 'יש לי שיר' מאת יצחק כצנלסון ו'על עצים ועל אבנים' מאת עזריה אלון.

בשנת 1987 יצא לאור בהוצאת 'הקיבוץ המאוחד' הספרון 'ציפורים בחולה', ובו מעבודותיו של אריה חצור. בפתח הדבר כתב עמוס רודנר: 'ההצעה שהציעה לו [לאריה חצור], הוצאת 'הקיבוץ המאוחד', לצייר את ציפורי החולה בטרם תיובש - בשנות החמישים הראשונות - התקבלה על דעתו... ההזדמנות, בפעם הראשונה בחייו, בהיותו כמעט בן חמישים, להקדיש את עיתותיו לציור בלבד... הביאה אותו אל הרכות שבאישיותו. הביאה בפניו את ההנאה החושית מיופי, שבא לידי ביטוי בציורי הציפורים ובעיקר בסקיצות שרשם, כשהוא רובץ בבוץ בין הקנים...'. 

האמן והחוקר יובל דניאלי כתב על אריה חצור את הדברים הבאים: 'אריה חצור היא דמות יוצאת דופן. איש תרבות ועקרונות קיבוציים, שעסק בכל מכלול היצירה התרבותית. ביד אמן הפליא בדייקנות של צלם לאייר תפוחי עץ, עגבניות ותפוזים עבור מפעל השמורים, בדיוק באותה חרדת קודש הוא מצייר את ציפורי החולה בדקדקנות ופירוט מקצועי היאה לבוטניקאי'.

 קורט מאייר, חברו של אריה חצור מקבוצת 'חירות', סיפר עליו: 'לעומת בן אשר איש החלומות ודורמן איש הרוח שלא היו מעורבים בדאגות היום אריה היה מגשים עד קיצוניות בחייו הפרטיים את מה שדרש מהזולת. איכפתניק מאד, נלחם על כיוון מהלך החיים לפי דעותיו והשקפותיו, מעורה בחיי הציבור, הופעותיו בציבור קיצוניות ללא פשרה, דעותיו נוקשות לעיתים ללא ויתורים. אך בסופו של דבר היה צודק לדעתי. אדם כן עם עצמו ועם הזולת, בעל מצפון. הוא לא היה שייך לאנשים העסקנים אלא עשה מה שעשה מתוך מצפון פנימי ואמונה כנה. מאז שנפטר חסר באסיפה קולו של חבר שדברים היוצאים מפיו נאמרים רק כתגובה לגבי הסוגיה העומדת לדיון, רק לגופו של עניין ללא פניות צדדיות, ללא סטייה סמויה של עניין אישי או כיתתי'.


Click to enlarge

הספר 'ציפורים בחולה' בהוצאת 'הקיבוץ המאוחד' ©


ספרים שכתב:

- ציפורים בחולה. תל-אביב : הקיבוץ המאוחד, 1987