Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

זמיר יהושע (צילום)

צלם. ממייסדי קיבוץ עין-דור.
תאריך לידה:   20-09-1921
תאריך פטירה:   14-11-2002

מקום לידה:      רוצ'סטר, ניו יורק
תאריך עליה:   1945


צופים יחדיו על הדשא, צלם: יהושוע זמיר, באדיבות ארכיון השומר הצעיר, יד יערי ©

קישורים לאתרים:

נולד ב-25 בספטמבר 1921 ברוצ'סטר, ניו-יורק. בשנת 1927 עלה עם משפחתו לארץ ישראל, ובשנת 1936 חזרה המשפחה לארצות הברית. בגיל 12 הצטרף לתנועת 'השומר הצעיר' ומאוחר יותר הצטרף ל'קבוץ השומר הצעיר אמריקאי ד'', שהוקם בשנת 1939 בליברטי, ניו יורק. עם כניסת ארצות הברית למלחמת העולם השניה, התחיל לעבוד בבניית אניות מלחמה תוך כדי הקמת קן 'השומר הצעיר' בסן פרנסיסקו. בשנת 1945 שב ועלה לארץ והגיע לקבוץ משמר העמק, שם התרכזו חבריו מ'קבוץ אמריקאי ד''. הם התאחדו עם גרעינים נוספים של 'השומר הצעיר' ובשנת 1947 עבר הגרעין המאוחד לנחלת יהודה. בשנה זאת החל זמיר ללמוד חקלאות ברחובות. בשנת 1948 עלה יחד עם חבריו לגרעין על הקרקע והקים את קבוץ עין דור.

במשך שנים עבד בפלחה, עד שנשלח בשנת 1959 לסמינר 'אורנים' כדי ללמוד את הוראת המקצועות הריאליסטים. במשך 10  שנים היה מורה ומחנך במוסד החינוכי 'תבור'. הוא טיפח קשרים חמים עם השכנים הערבים בסביבה, נושא שכל חייו ראה בו חשיבות רבה. באותה תקופה החל לעסוק בצילום. בצילומיו תיעד את חיי הקיבוץ, את האירועים השונים, וגם את חברת העולים במושבים שמסביב ואת תושבי הכפרים הערבים השכנים. בבסיס צילומיו ניכרת מעורבות חברתית, אהבת האדם, גישה הומניסטית חינוכית ונוכחות פוליטית. 

בזמן מלחמת ההתשה התוודע אל חיי העדה הכורדית במושבים ירדנה ובית יוסף, ותיעד אותם בצילום ובסיפור בספרו 'אני כורדי'. בשנים 1975-1974 תיעד את הישוב מעלות לאחר מתקפת המחבלים במסגרת הפרויקט 'ארכיון מעלות'. בשנת 1977 תיעד את עליית בגין לשלטון.

בשנים 1980-1978 שימש כמזכיר קיבוץ עין דור. אחרי כן למד קומוניקציה וטלוויזיה בתל-אביב ופעל להקמת מרכז וידיאו קהילתי במחלקת ההסברה של התנועה הקיבוצית. במשך 19 שנה עבד במפעל הקיבוץ 'טלדור'.

ב-6 ביוני 1982 נהרג בנו ירון במלחמת לבנון בקרב על הבופור. מאז הקדיש את חייו למאבק למען השלום. הוא השתתף בכתיבת הספר 'משפחת הבופור' של רוביק רוזנטל (1989) ופרסם את הספר 'לא די לשרוד' שמתעד מכתבים, שיחות, מחשבות וחלומות בעקבות נפילתו של הבן. באותה תקופה החל לתעד ולשמר את החומרים שצילם עד אז  וצילם אך ורק בהפגנות מחאה נגד מלחמת לבנון. הוא השתתף בסרט 'יומני שלום' של הבמאי אילן זיו (1995) והיה פעיל ב'רשת המזרח התיכון', ארגון למען הידברות ושלום בין עמי המזרח התיכון, וב'בארגון משפחות שכולות ישראליות פלסטיניות בעד שלום'. בשנים 1997-1992 פיתח וניהל את הסדנה הטיפולית 'צילום כדרך התמודדות עם אובדן'. 

יהושע זמיר הציג בתערוכות יחיד וקבוצתיות רבות בארץ ובחו"ל. תצלומיו הופיעו בעיתונות התנועתית ובספרים שהופקו על הקיבוץ. תערוכות יחיד נבחרות: 'אנשי מעלות', מוזיאון תל אביב לאמנות (1975); 'אני כורדי', המוזיאון היהודי בברקלי, קליפורניה (1976); תערוכה על הכפר הערבי, 'צוותא' תל-אביב; תערוכה מקפת במוזיאון וילפריד ישראל (אוצרת: גבי מענית, 1991). מבחר תערוכות קבוצתיות: 'מצב', מוזיאון ישראל, ירושלים (1974); 'קיבוץ 2 נקודות מבט' (עם גבריאל פלטי), גלריה לאמנות הצילום, תל-אביב (1983); 'מראה מקום', מוזיאון מאנה כץ, חיפה (2000).

'מהו בשבילי הצילום? בצילום רואה אני עבורי את האפשרות להיות בחיים, לקלוט דרך העדשה והלב אותם חלקיקי שניות, בהם נוצר הקשר ביני לבין הסובבים אותי, ולקוות שהתמונה הנראית לצופה תדליק ולו לרגע, את החוויה האנושית בשלל אפשרויותיה: השמחה והעצב, המפגש והפרידה, היצירה והתהייה, הביטחון והחרדה, ועוד אינסוף דרכי ביטוי של האדם' (מתוך הספר 'אני כורדי').

יהושע זמיר נפטר בקיבוצו בשנת 2002. הותיר אחריו אלפי תצלומים, שיקופיות וסרטי וידיאו שיצר, ובהם תיעד את הקיבוץ, את המדינה, את הפוליטיקה ואת החברה.

בשנת 2003 נערכה במוזיאון גן התעשייה בתל חי תערוכה מעבודותיו בשם: 'לבן ואפור'. התערוכה  לוותה בקטלוג מרשים שכלל מאמרים של אוצרת התערוכה נעמה חיקיין ('צילום כתקווה'), של שוקה גלוטמן ('והחיים נמשכים') ושל גבי מענית ('נשים בחלון').

בשנת 2009 נערכה בגלריה הסטודיו שמעל הקומונה בקיבוץ מעברות התערוכה 'חיים על פי יהושע: בקצב של תקתוק מצלמה'. התערוכה כללה עבודות של יהושע זמיר: תצלומים, סרטי וידיאו ומצגות מחשב. במסגרת התערוכה הועתק הארכיון הפרטי שלו מביתו לבית יגאל אלון בגנוסר, לצורך שימורו בפורמט דיגיטלי במסגרת המיזם 'שימור לדורות' של מחלקת היודאיקה באוניברסיטת הרווארד.

Click to enlarge
צופים יחדיו על הדשא, צלם: יהושע זמיר, באדיבות ארכיון השומר הצעיר, יד יערי ©


ספרים שכתב:

- אני כורדי ! : סיפורם האישי של יהודי כורדיסטאן בירדנה ובית-יוסף אשר על גדות הירדן / הקליט וצילם - יהושע זמיר ; עורכים - יצחק רונקין, בנימין הלוי.‬‫ תל-אביב : ספרית פועלים, 1975
- לא די לשרוד : יומן 6.6.1982 - .6.6.1991. תל אביב י’ גולן 1992
- לבן ואפור / יהושע זמיר ; [אוצרת התערוכה - נעמה חייקין ; עריכת הקטלוג: נעמה חייקין ורותי אופק. תל חי : המוזיאון הישראלי לצילום ע"ש אלי למברגר, 2003 ‬