Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

דוידזון (ניישולר) דבורה (ציור/פיסול)

אמנית. עסקה בציור. היתה חברת בית אלפא.
תאריך לידה:   25-04-1911
תאריך פטירה:   25-09-1953

מקום לידה:      ישראלקישורים לאתרים:

נולדה בשנת 1911 ביפו. אביה, משולם, איש העליה השניה, היה פועל, בנאי ומנהל עבודה באחוזת בית. את ימי  מלחמת העולם הראשונה עשתה המשפחה בריישא (ז'אשוב), בגליציה שבפולין. הדמויות השונות של יהודי העיירה הופיעו מאוחר יותר ביצירותיה של דבורה דוידזון , כפי שנחקקו בזכרונה. בשנת 1922 חזרה המשפחה לארץ.

דבורה החלה לצייר כבר בילדותה. בשנות ה-20 למדה בבית-המדרש למורות ע"ש לווינסקי. בשנים 1928-1926 למדה ציור בסטודיו של יצחק פרנקל. בשנת 1933 השתלמה בפריז. עבדה בהוראה בכפרים וקיבוצים שונים - בתחילה היתה מורה כללית ועם השנים, מורה לציור במוסד החינוכי בבית אלפא.

בשנת 1941 הגיעה משפחתה - דבורה ובעלה יוסף ניישולר - לקיבוץ חפציבה וכעבור שלוש שנים הצטרפו לבית אלפא. מהר מאוד השתלבה באופן מלא במסכת החיים והמפעלים התרבותיים והחינוכיים. בעבודתה - כמורה ומחנכת וכציירת - התגלתה כאישיות בעלת ביטוי עצמאי. לדברי חברת הקיבוץ חנה ל': 'דבורה העשירה את חיינו במסורת היפה של שיתוף ילדינו בחגים ובמועדים של החברה. זכורות לכולנו הופעות הילדים המרנינות בתלבושתם הססגונית בפורים, בחנוכה ובחג הביכורים. בגמר שנת הלימודים נהנינו תמיד מחדש משפע המוצגים הערוכים בטוב טעם. הכתבות הנאות והציורים היפים של ילדינו, שבוצעו בהדרכת דבורה – מילאו את ליבנו גאווה. קישוט חדרי האוכל במועדים ובחגים הוסיפו תמיד להשראת החג'.

בשנת 1949 הציגה תערוכת יחיד ראשונה שלה התקיימה בגלריית כ"ץ. הכינה את תערוכת יובל ה-30 לקיבוץ בית אלפא (1952). סיפרה חברת הקיבוץ דבורה תלמי: 'אינני יכולה שלא להזכיר את עבודתה בהכנת התערוכה ליובל ה-30 של בית-אלפא, כשהמחלה כבר קיננה בה, אך היא לא ידעה זאת בוודאות. היא נרמזה על ידי כאבים גופניים ועייפות יתר, ונחרדה, אך לא נתנה דעתה על כך יותר מדיי. היא התמכרה לעבודה וראה זה פלא - איזה אור קרן מפניה, ואילו חיוכים החזירו לה כולם… תערוכה זו, שהיתה מפעלה הגדול האחרון, היה שיר הלל בצבע לעובדים ולכלי העבודה שפארו את הביתנים… דבורה היתה אישיות גדולה, שהליכותיה צנועות. הסתפקה במועט, אהבה פשטות - בלבושה, בסידור חדרה, בקשריה עם חבריה'.

בספטמבר 1953 נפטרה דבורה דוידזון לאחר מחלה. בשנת 1998 נערכה לה תערוכת זיכרון בגלריה של מרכז האמנויות בגבעת חביבה. לאחר מותה הוקמה ביוזמת האב ובהשתתפות 'הקיבוץ הארצי' וקיבוץ בית-אלפא קרן מלגות על שמה לעידוד אמנים צעירים ב'קיבוץ הארצי'.

בימי מלחמת העולם הראשונה, בזמן שהותה של דבורה בריישא, היא הרבתה לצייר את השוק ודמויותיו. הייתה קשורה לעולם התיאורים של שלום עליכם. על רישומיה כתב מרסל ינקו: 'דבורה יודעת לספר ברגש פיוטי, באמוציונאליות: אך אין בתמונותיה שום תיאור ספרותי, שום מעשה שהיה. היא מספרת לנו בצניעות רבה... בדרך גראפית ופלסטית מלאת רגש ומיסטיות. אלו קווים מוזיקליים עשירי כוח וצבע'. 

גם בתקופת מגוריה בבית אלפא השתייכה לזרם של ה'אמנות יהודית קיבוצית' שינק את מקורותיו מהעיירה ומהפולקלור היהודי בגולה. לזרם זה השתייכו גם חיים אתר מעין חרוד וליאו רוט מאפיקים. יצירתה הושפעה משרשיה המשפחתיים בריישא והיא המשיכה לתאר בציוריה את דמויות ונופי העיירה הססגוניים על שוקיה ורחובותיה שהם עדות לעולם שהיה ואיננו עוד.