Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

בן-מנחם (קרוק) יצחק (ציור/פיסול)

אמן. עסק בציור, תחריטי עץ ולינולאום, פיסול, קרמיקה ואיורים. ממייסדי ארגון הציירים והפסלים של הקיבוץ הארצי. היה חבר קיבוץ משמר העמק.
תאריך לידה:   15-02-1903
תאריך פטירה:   12-11-1969

מקום לידה:      ורשה, פולין
תאריך עליה:   1924


יצחק בן מנחם, 'ערמת חציר', באדיבות ארכיון השומר הצעיר, יד יערי ©,יצחק בן מנחם, 'הבניין', 1938 , באדיבות ארכיון השומר הצעיר, יד יערי (C) ©

קישורים לאתרים:

נולד ב-15 בפברואר 1903 בוורשה, פולין. למד בבית ספר עברי 'חינוך'. בגיל 13 הצטרף לתנועת 'השומר הצעיר' ואחר כך ל'החלוץ'. מילדותו הרבה לצייר ושנתיים אחרי שסיים את לימודיו בתיכון  למד ציור באקדמיה לאמנות  בוורשה והציג את תערוכת-היחיד הראשונה שלו.

בשנת 1924 עלה לארץ עם קבוצת 'אלזס' והגיע לקיבוץ ד' בחדרה, אשר התמזג בשנת 1926 עם קיבוץ ב' בעפולה. הקבוצה המאוחדת הקימה בשלהי 1926 את קיבוץ משמר העמק. בן-מנחם עבד בקיבוץ בחקלאות, חלה בשחפת ונסע להחלמה בצרפת. בהיותו בפריז למד נהגות ומכונאות. כשחזר לקיבוץ שימש כטרקטוריסט וגם נהג המכונית הראשונה של הקיבוץ.

בסוף שנות העשרים סירב קיבוצו לאשר לו יום בחודש לאמנות על חשבון עבודה. סירוב זה יצר אצלו מוטיבציה לארגן את אמני 'הקיבוץ הארצי' הבודדים תחת כנפי ארגון יציג, שילחם על ההכרה באמנותם כעיסוק הראוי להקצאת ימי עבודה והשתלמות. בשנת 1934 ייסד את ארגון הציירים והפסלים של 'הקיבוץ הארצי' ביחד עם אברהם אמרנט ממזרע. בן-מנחם היה מזכירו הראשון של הארגון בשנותיו הראשונות וארגן את התערוכות הראשונות של חבריו.

יצחק בן מנחם יצר קשר עם 'בצלאל החדש' בירושלים, ובעידוד המורים-האמנים מרדכי (ברונשטיין) ארדון והפסל זאב בן-צבי ארגן השתלמויות לאמני 'הקיבוץ הארצי'.  הוא הניח יסוד להשתלמות מורים לאמנות בבתי-הספר של התנועה. שנים רבות שימש מורה לאמנות במוסד החינוכי במשמר-העמק. 

בשנות ה-40 יצא לחופשה מהקיבוץ, בשבתו בחוץ עבד ויצר בתע"ש במחתרת וכשחזר הקים את המפעל התעשיתי למוצרי פלסטיק בו נכנסו  לעבוד הקשישים והנכים. בשנת 1964 התנדב לפעילות תרבותית וחינוכית באזור הנגב, מבאר-שבע עד אילת. כשחלה, חזר הביתה ודאג בעבודתו לתיקוני מכשירי החשמל של החברים.

עיסוקיו האמנותיים במהלך השנים היו רבים: ציור, תחריטים, פיסול, קרמיקה, רישומים ועיטורים לחגים,  ציור תפאורות לנשפי הקיבוץ, הכנת תערוכות, כיור בובות עבור הצגות הילדים ועוד. השתתף בתערוכות משותפות ותערוכות יחיד, בהן ביטא את האדם והחברה בה הוא חי. הציג תערוכת יחיד בתל אביב (1955), בירושלים (1959) ברומא ומילנו (1960). הוציא לאור שני אלבומים: תחריטי לינולאום, ורשמי הווי ונוף.

נפטר ב-12 בנובמבר 1969. לאחר פטירתו הוקמה קרן לעידוד היצירה הצעירה ב'קיבוץ הארצי' הנושאת את שמו ושם בתו זיוה ז"ל.

ליצחק בן-מנחם שמורה זכות ראשונים. בעזרת עקשנותו וההכרה בחשיבות היצירה הקיבוצית ומיסודה, הוקם ארגון הציירים והפסלים של 'הקיבוץ הארצי' בתקופה שבה שכנו רוב הקיבוצים באוהלים ובצריפים. הייתה זו תקופת מחסור וצנע וכל המאמץ הופנה לבניית הקיבוץ. לא פשוטה הייתה דרכו של יצחק, אך בסופו של מאבק ניצחה עקשנותו, ובסוף שנת 1934 הוקם הארגון היציג הראשון של אמנים בתנועה הקיבוצית, בתערוכה שהתקיימה במזרע.

יש לציין שהכרות אישית של בן מנחם עם מרדכי (בורנשטיין) ארדון והפסל זאב בן-צבי הביאה את השניים להיות כמורי דרך אמנותיים ומליצי יושר לאמני 'הקיבוץ הארצי' בראשית דרכם האמנותית. הם פתחו את שערי 'בצלאל החדש' לקורסים תקופתיים לאמני 'הקיבוץ הארצי', ובכך גרמו הן לביסוס השכלתם האמנותית והן לביסוס מעמדו של היוצר בחברה הקיבוצית.


על פעלו של בן-מנחם וייסוד ארגון האמנים, ראו גם במאמרו של אברהם אמרנט, שפורסם בספר 'מוזה בשחור לבן' בעריכתו של יובל דניאלי.

Click to enlarge
יצחק בן מנחם, 'ערמת חציר', באדיבות ארכיון השומר הצעיר, יד יערי ©

Click to enlarge
יצחק בן מנחם, 'הבניין', 1938 , באדיבות ארכיון השומר הצעיר, יד יערי  ©


ספרים שכתב:

- רשמי הווי ונוף / י’ בן מנחם. ירושלים : עמל, תשכ"ב 1961. ‬