Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

בוכבינדר בנימין (ציור/פיסול)

אמן. עסק בציור, פיסול וקרמיקה. בשנים 1970-1954 היה חבר קיבוץ ברור חיל.
תאריך לידה:   1929
תאריך פטירה:   2007

מקום לידה:      ניטרוי, ברזיל
תאריך עליה:   1954


בנימין בוכבינדר, ללא כותרת, ©,בנימין בוכבינדר, ללא כותרת ©,בנימין בוכבינדר, ללא כותרת ©,,,
באדיבות המשפחה ©
קישורים לאתרים:
נולד בשנת 1929 בעיר ניטרוי שליד ריו דה-ז'נירו בברזיל. למד באקדמיה לאמנות בריו דה ז'נירו. בשנת 1952, עוד בהיותו סטודנט, הוצגה תערוכתו הראשונה ב-Salo Fluminese de Belas Artes בניטרוי. זכה להערכה רבה מצד מורו באקדמיה לאמנות, האמן המפורסם Paes Leme. כבר בתקופת לימודיו התבלט בייחודו וכן בנטייתו הבלתי מתפשרת להנצחת האסתטיקה שבאמנות, אשר קבעה את יעודו.

בשנת 1954 עמד בפני החלטה גורלית בחייו: האם להמשיך לעסוק באמנות בברזיל כברזילאי לכל דבר, או לדבוק במוצאו היהודי, שקיבל משמעות יתר עם חשיפתו לניצולי השואה שמצאו מפלט בברזיל. הוא בחר לעלות לישראל ולהתישב בקיבוץ כפתרון אולטימטיבי להחלטתו לחיות בתוך עמו, במסגרת שנראתה מתאימה גם להשקפותיו הסוציאליסטיות. הוא בנה את ביתו בקיבוץ ברור חיל שהפך באותה תקופה יעד לעולים רבים מברזיל. בתקופה דלת אמנות זו בקיבוץ, עבד כרועה צאן. בעזרת קומץ אמנים נוספים, שהיצירה בערה בעצמותיהם, הצליח להחדיר את האמנות לקיבוץ כענף ריווחי. הפיסול בקרמיקה נחשב לאמנות שימושית שהקיבוץ היה מוכן לאמץ. בנימין בוכבינדר הקים בקיבוץ בית מלאכה לקרמיקה, ושם לימד וטיפח כישרונות שבלעדיו לא היו מוצאים במה לאומנותם. פעילותו העיקשת בתחום, בין כתלי הקיבוץ ומחוצה לו, לפיתוח הרגישות והמודעות לאסתטיקה, תיבלה את הגשמיות שהיתה אופיינית לאותה תקופה חלוצית.

הסופר הברזילאי הידוע אריקו וריסימו, שביקר בישראל בשנת 1966, כתב על בנימין בוכבינדר בספרו 'ישראל באפריל':

...' לא כל התוצרת ב'קיבוץ של הברזילאים' (ברור חיל) היא תעשייתית או חקלאית. היה לי לעונג רב לפגוש את בוכבינדר היום, יוצר באמנות פלסטית בעל דקויות ורגישויות יוצאות דופן. ביקרנו בסטודיו שלו וכן במחלקת הקרמיקה בקיבוץ, בה קבוצת נשים וגברים יוצרים עבודות וכלי קרמיקה הנמכרים הן בארץ והן בחו"ל. בוכבינדר, גבר כבן שלושים ומשהו ( על פי הערכת עיני הנדיבות) ברזילאי מניטרוי, אינו רק צייר דגול ואומן רישום בחסד בעל קו אישי ומשיכת קולמוס פיגורטיבית פרטית, אלא גם פסל. הפכנו מייד לידידים.'

בשנת 1970 עזב בנימין בוכבינדר את הקיבוץ ועבר להתגורר ביפו העתיקה, שם פעל ויצר בלהט מחודש, כשהוא מעביר את תורותיהם של הציירים הברזילאים Paes Leme ו-Portinari לכשרונות צעירים.

עבודותיו של בנימין בוכבינדר, שנוצרו במהלך 15 שנותיו בברור חיל  ובתקופה שלאחריה, בה התישב ביפו, מעטרות מבנים ציבוריים, אכסדרות ובתי מלון רבים ברחבי הארץ. עבודותיו הוצגו בגלריות ובמוזיאונים בישראל, הולנד, איטליה, שוודיה, שוויץ, ארצות הברית, קנדה, דרום אמריקה וברזיל. בקטלוג של אחת מהתערוכות שהציג נכתב:

'בנימין בוכבינדר  - צייר, פסל - אמן ססגוני כצבעי הקרנבל בברזיל, יוצר כריזמטי המביא לביטוי את אוסף הדמויות והטיפוסים שנשזרו במהלך חייו, בשיטת רישום ייחודית (Bico-de-pena) אשר פותחה על ידו. 'רישום הוא הכשרון במערומיו, שלמותו או פגמיו חשופים לכל, לא ניתן לשנות או לתקן אותו, הקווים ברישום מגלמים את האותיות שבפואמה - הצבעים בציור הם המשפטים בפרוזה', כדבריו. במכחול הטבול בצבעי אקריליק, בנימין בוכבינדר 'רושם' - לעיתים בקווי מתאר דקים או ברמז בלבד, ולעתים בקווי יסוד צפופים ועטורים באפלולית של שקעים וחמוקים להדגשת העיקר מן הטפל, את פני הנפשות התועות שחלפו על פניו, את אלה שנטו ללון והשאירו חותם, את הדמויות התנ"כיות כפי שנגלו אליו, ובעיקר את יופיו של העולם כפי שנתרגם בעומק נשמתו הברזילאית.'בנימין בוכבינדר, ללא כותרת ©
(באדיבות המשפחה)


בנימין בוכבינדר, ללא כותרת ©
(באדיבות המשפחה)

Click to enlarge
בנימין בוכבינדר, ללא כותרת ©
(באדיבות המשפחה)