Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

זרובבל יעקב (ספרות)

ממנהיגי 'פועלי ציון' ברוסיה ובישראל, מראשי 'פועלי ציון שמאל' בפולין ובישראל, מפעילי 'אחדות העבודה' ומפ"ם, עתונאי ועורך.
תאריך לידה:   14-01-1886
תאריך פטירה:   02-06-1967

מקום לידה:      פולטבה, אוקראינה
תאריך עליה:   1910
קיבל חינוך מסורתי והוכשר לעבודה בנגרות. השלים השכלתו בלימוד עצמי וגילה עניין בשאלות פוליטיות וחברתיות. בשנת 1904 הצטרף לאגודת 'פועלי ציון' בפולטבה ונטל חלק בפעילות 'ההגנה העצמית'. בשנת 1906 השתתף בוועידת פולטבה של 'פועלי ציון' ובפעילויות נוספות של המפלגה יחד עם בר ברוכוב, יצחק בן-צבי ואחרים. עסק באירגון התנועה ובהקמת עיתוני המפלגה ביידיש וברוסית. בעקבות התנכלויות המשטרה המקומית טיפל בהעברת מרכז המפלגה מפולטבה לווילנה. בווילנה היה חבר הוועד המרכזי של המפלגה ומילא תפקיד חשוב בהוצאה לאור של עיתוני המפלגה. בעקבות פעילותו נאסר פעמים אחדות. בשנת 1908 הבריח את הגבול לגליציה, ושם המשיך בפעילות המפלגתית: ערך את ביטאון המפלגה ביידיש 'דער אידישער ארבייטער' ואת ביטאון המפלגה ברוסיה, היה חבר הוועד המרכזי של המפלגה והשתתף בוועידותיה.

בשנת 1910 עלה ארצה. הוא הצטרף למערכת עיתון המפלגה 'האחדות' בירושלים ופרסם מאמרים ורשימות. במהרה השתלב בהנהגת המפלגה בארץ, שבראשה עמדו אז יצחק בן-צבי ודוד בן-גוריון. באוקטובר 1910, ארבעה חודשים אחרי עלייתו, נבחר לסגנו של בן-צבי בנשיאות מועצת המפלגה. בוועידת המפלגה באפריל 1911 נבחר ועד מרכזי חדש. זרובבל, שמונה למזכיר המפלגה ולעורך הראשי של 'האחדות', היה לדמות המרכזית במפלגה. בשנים הבאות קמו לו מבקרים ומתנגדים הן במפלגה והן בעיתון והחל תהליך הדרגתי של הצרת צעדיו בהנהגה ודחיקתו לשוליים.למרות כושרו הרטורי והופעתו המרשימה, העדר השכלה פורמלית והעדר כושר הנהגה היו בעוכריו. הוא גם לא הצליח לשמור על קשרים טובים עם מרכז המפלגה בווינה, שעזרתה ותמיכתה הכספית היו נחוצות למפלגה בארץ. באותן שנים היה זרובבל נציג 'פועלי ציון' בוועד היישוב החדש בירושלים, הרבה לכתוב ב'האחדות' בנושאים מגוונים, היה מעורה בחיי החברה והתרבות בירושלים ופעל לאירגונם המקצועי והפוליטי של הפועלים בארץ ישראל.

בתחילתה של מלחמת העולם הראשונה היה חבר ב'ועד להצלה ולעזרת היישוב' ובוועד למען ההתעמנות. בשנת 1915, אחרי שנידון למאסר על פרסום קובץ ספרותי בניגוד לחוקי הצנזורה, נמלט לארצות הברית. יחד עם בן-גוריון ובן-צבי, שגורשו גם הם, המשיך שם בפעילות מפלגתית, ערך עיתונים של המפלגה ועסק בהסברה. באותה תקופה הפך בן-גוריון בהדרגה לדמות הדומיננטית וזרובבל נדחק הצידה.

בשנת 1917, אחרי שפרצה המהפכה ברוסיה, הוזמן זרובבל לסייע בארגון המפלגה. בסוף אותה שנה חזר לרוסיה ועסק בענייני ציבור ומפלגה. כעבור תקופה קצרה עבר לפולין ופעל שם במשך שנים רבות. מאז הפילוג של 'פועלי ציון' בשנת 1920 היה מראשי מפלגת "פועלי ציון שמאל' בפולין, יו"ר הוועד המרכזי של המפלגה ועורך ביטאונה, סגן יו"ר ציש"א (הארגון המרכזי של בתי הספר ביידיש) וחבר בהנהלת הקהילה.

זרובבל השתתף בפעילות הפוליטית והרעיונית במפלגת 'פועלי ציון שמאל' וייצג את המפלגה בוועידות למען ארץ ישראל העובדת בברלין ובקרלסבאד. מדי פעם ביקר בישראל אך נחשב בולשביק מסוכן ולא הורשה להשתקע. בשנת 1935, אחרי שקיבל אישור מיוחד משלטונות המנדט, עלה ארצה. אחרי עלייתו היה מראשי 'פועלי ציון שמאל' בארץ ישראל. בשנת 1937 התמנה לראש המחלקה להגיינה מקצועית בוועד הפועל של ההסתדרות הכללית. בשנת 1939 השתתף כציר בקונגרס הציוני ה-21 והיה חבר נשיאות הקונגרס. שימש כחבר הנשיאות של הוועד הפועל הציוני, חבר הוועד הפועל של ההסתדרות הכללית וחבר נשיאות אסיפת הנבחרים. במלחמת העולם השנייה היה חבר ועד ההצלה של היישוב. משנת 1948 היה חבר הנהלת הסוכנות היהודית. היה פעיל באגודת הסופרים ביידיש וערך מאספים ספרותיים. בשנת 1951 חזר לוועד הפועל של ההסתדרות וניהל את ארכיון העבודה. מילא תפקיד חשוב באיחוד 'פועלי ציון שמאל' עם 'אחדות העבודה' ובמיזוג המפלגה עם 'השומר הצעיר' למפ"ם.


ספרים שכתב:

- בימי מילחמה ומהפכה.‫ תל אביב : הוצאת י. ל. פרץ, 1966.
- ביקור בברית המועצות : רשמים ופגישות. (תל-אביב) : י.ל. פרץ, 1964. ‫
- עלי חיים. תל-אביב : י. ל. פרץ, 1960. ‬‬