Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

סוקולוב נחום (ספרות)

מראשי התנועה הציונית, נשיא ההסתדרות הציונית בשנים 1935-1931, סופר ועיתונאי.
תאריך לידה:   1859
תאריך פטירה:   1936

מקום לידה:      וישוגרוד, פוליןקישורים לאתרים:

בילדותו קיבל חינוך יהודי מסורתי. אחר כך רכש השכלה כללית רחבה ושליטה בשפות רבות. בגיל 17 החל לפרסם מאמרים בעיתון העברי 'הצפירה' ובמהרה התבלט כאחד הכתבים החשובים בנושאי מדע, גיאוגרפיה וספרות. בשנת 1880 עבר לווארשה ובזכות טור בעניני השעה שפירסם ב'הצפירה', 'הצופה לבית ישראל', היה במהרה לאחד העיתונאים העבריים הפופולריים ביותר במרכז אירופה ובמזרחה. אחרי כן היה סוקולוב לעורך 'הצפירה' ובהמשך אף לבעליו. במקביל לעבודתו העיתונאית היה פעיל בבמות ספרותיות אחרות בעברית, יידיש ופולנית. בגיל 23 פרסם את ספרו הראשון, שנאת עולם לעם עולם', אשר עסק באנטישמיות ואחרי כן כתב ספרים רבים נוספים במגוון של נושאים, בהם: פילוסופיה, גיאוגרפיה ותולדות הציונות. 

סוקולוב לא הצטרף לתנועת 'חובבי ציון' עם הקמתה ואף התיחס כלפיה בביקורתיות. בשנת 1896, עם פירסום ספרו של הרצל 'מדינת היהודים', היה סוקולוב בין המתנגדים לרעיון ההתיישבות בארץ ישראל וראה בכך אשליה. בשנת 1897, אחרי שהשתתף בקונגרס הציוני הראשון בבאזל ונפגש שם עם הרצל, היה לתומך נלהב של הציונות המדינית והעמיד לרשותה את עיתונו 'הצפירה'. סוקולוב היה המתרגם הראשון של ספרו של הרצל  'אלטנוילנד', אשר נקרא בתרגום העברי - 'תל אביב'. בוויכוח על תוכנית אוגנדה, תמך סוקולוב בעמדתו של הרצל, אך פרסם בעתונו גם מאמרים של מתנגדי התוכנית.

בשנת 1906, החל סוקולוב לשמש כמזכיר הכללי של ההסתדרות הציונית העולמית והתמסר לעסקנות ציונית. בשנת 1906 החל לערוך את בטאונה של ההסתדרות הציונית בשפה הגרמנית, 'די ולט', ובשנת 1908 ייסד את מהדורתו העברית, 'העולם', שאותו גם ערך. בשנת 1910, בעקבות הסכסוך בין הציונים המדיניים ובין הציונים המעשיים, התפטר מתפקידיו.

בשנת 1911, בקונגרס הציוני ה-10 נבחר לחבר הוועד הפועל הציוני המצומצם (ההנהלה הציונית של התקופה) וניהל את ענייניה המדיניים של ההנהגה הציונית החדשה. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה עבר להתגורר בלונדון ולצידו של חיים וייצמן מילא תפקיד חשוב בפעילות המדינית מול בריטניה, אשר הובילה לפרסום הצהרת בלפור. לאחר המלחמה עמד סוקולוב בראש המשלחת הציונית לוועידת השלום בפריז בשנת 1919.

בקונגרס הציוני ה-12, בשנת 1921, נבחר סוקולוב ליושב ראש ההנהלה הציונית וכיהן בתפקיד זה עד הקונגרס הציוני ה-17, בשנת 1931. בשנת 1931 החליף את וייצמן כנשיא ההסתדרות הציונית. בשנת 1935 שב וייצמן לכהן כנשיא ההסתדרות הציונית העולמית, ואילו סוקולוב התמנה לנשיא כבוד של ההסתדרות הציונית.

בשנת 1936 נפטר סוקולוב בלונדון באופן פתאומי. בשנת 1956 הועלה עצמותיו לירושלים ונטמנו בהר הרצל.ספרים שכתב:

- אישים. תל-אביב : שטיבל, תרצ"ה
- ארץ חמדה : כולל ידיעת גלילות אה"ק על פי גדולי התיירים ובו גם תמצית המסע של השר האנגלי, לאהרענס אליפהאנט. ווארשא : דפוס י. גאלדמאן, תרמ"ה 1885 ‬
- במראות הקשת.‫ ירושלים : הספריה הציונית על-יד הנהלת ההסתדרות הציונית, תשכ"ב
- האני הקבוצי : פרקים בתורת הנפש הצבורית. ‬ניו יורק : עגן, תר"ץ
- ברוך שפינוזה וזמנו : מדרש בפילוסופיה ובקורות העתים. ‬ ‫ פריס : דפוס וולטיר, [תרפ"ט].
- ילקוט מסות.‫ תל אביב : יחדיו, 1967
- כתבים נבחרים : לזכר חג חצי היובל לפעולתו הספרותית <תרל"ט-תרס"ד.‫ וורשה : דפוס "הצפירה", תרע"ג ‬
- הצופה לבית ישראל.‫ ירושלים : הספריה הציונית על-יד הנהלת ההסתדרות הציונית, תשכ"א
- ‫שנאת עולם לעם עולם : זה ספר תולדות השנאה לישראל.‫ ווארשא : דפוס יצחק גאלדמאן, תרמ"ב 1882
- ‫תכן הציונות. וורשה : דפוס "הצפירה", תרע"א 1911 ‬

ספרים אודותיו:

- סוקולוב, פלוריאן, אבי, נחום סוקולוב. ירושלים : הספריה הציונית, תש"ל 1970
- רבידוביץ, שמעון (עורך), ספר סוקולוב : מבחר כתביו הראשונים והאחרונים ולקט אגרותיו של נחום סוקולוב, מאמרים וזכרונות על הסופר המדינאי והמנהיג. ירושלים : ההסתדרות הציונית העולמית ומוסד ביאליק של הסוכנות היהודית לארץ ישראל, תש"ג. ‬