Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 242

הגלריה נוסדה בינואר 2007, כאגף בתוך מוזיאון חניתה. מוזיאון חניתה נבנה במבנה הישן שבו התגוררו ראשוני המתיישבים. המוזיאון נותן ביטוי לתולדות היישוב ולמפעל החלוצי של יישובי 'חומה ומגדל'. במוזיאון שלושה אגפים: אולם ארכיאולוגי, שבו ממצאים מחורבת חניתה ומהסביבה; אולם 'חומה ומגדל', שבו דגמי יישובים שעלו על הקרקע בימי המאורעות; וחדר הטבע, שבו מוצגים מהחי ומהצומח באזור. בינואר 2007 נחנך האגף לאמנות עכשווית ובו תערוכות אמנות מתחלפות. מנהל — יואל גוזלן; אוצרת — חנה ברק אנגל.
הגלריה לאמנות בלוחמי הגיטאות נוסדה בשנת 1982 ע"י אבי הורוביץ ז"ל ובתמיכתו האוהדת של האמן משה קופפרמן ז"ל. היא ממוקמת בחדר קטן בתוך מועדון החברים בקיבוץ. מראשית דרכה הוענק על ידי הגלריה פרס לאמן צעיר –'פרס אוסקר הנדלר' אשר ניתן לאמן שהציג בגלריה בעבר ושתרומתו ניכרת באמנות הישראלית. קרן זו מתקיימת ופועלת עד היום. הקמת הגלריה לוותה בשאיפה להביא אמנות פלסטית במיטבה אל הקיבוץ. האמנים שהציגו בה היו כאלה שאיכות יצירתם הוכחה, בין אם היו ותיקים או בראשית דרכם. הגלריה מוקמה במועדון לחבר ובכך היוותה, ומהווה עד היום, גורם משיכה לקהילת הקבוץ ולתושבי הסביבה. בעיקר בערבי שבת ובשבת בצהריים, לאחר הארוחות המשותפות. אוצרים: אבי הורוביץ (מייסד) – בעשר השנים הראשונות, נעה מלמד, טובה ורדי, כיום יורי כץ. הגלריה מנוהלת בידי מיכל הורוביץ.
המרכז לאמנויות בגבעת חביבה הוקם בשנת 1986 במבנה ישן, ששימש האנגר צבאי בתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל. המרכז הוקם ביוזמתם של טולי ואילנה באומן ואמנים נוספים שראו באמנות וביצירה חלק מתשתית רעיונית – אידיאולוגית של 'הקבוץ הארצי' בפרט והתנועה הקיבוצית בכלל. הגלריה הוקמה שנה מאוחר יותר, במטרה לחשוף את באי המרכז ותושבי האזור לאמנות ישראלית וקיבוצית במיטבה. לאור מיקומה הגיאוגרפי של גבעת חביבה, ומתוך רצון לחזק מסר אמנותי חברתי, הגלריה הוכרזה ל'גלריה לשלום' ומוצגות בה תערוכות נושא, תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות של יהודים וערבים. אוצרים: 1993-1986 - יובל דניאלי; 1997-1993 - דליה בר אמוץ; החל משנת 1998 - אתי עמרם ואסנת בן שלום.
גלרית 'הסלון' נוסדה בפברואר 2002 לקראת יום הולדת ה-70 לקיבוץ כפר מסריק. הצורך להקמתה היה קיים כבר זמן רב קודם, כמקום בו יוכלו אמני המקום להציג עבודותיהם וכן להציג תערוכות מבחוץ, זאת למען חברי הקיבוץ והעשרת הצד האמנותי במקום. הגלריה הוקמה בסלון התפירה לשעבר של הקיבוץ ומכאן שמה. בתערוכת הפתיחה הוצגו יצירותיהם של אמני כפר מסריק לדורותיהם. הגלריה של כפר-מסריק נועדה לאפשר לאמני הקיבוץ והסביבה להציג את יצירותיהם ובכך לעודד גם אמנים מתחילים ולקרב את הקהילה לאמנות - גם את מי שאינם מורגלים בגלריות ומוזיאונים, מילדי הגן ועד לזקני העדה. ניתן לראות את רשימת התערוכות וברובן הגדול גם צילומים באתר של כפר מסריק -גלריית הסלון. אוצרת: נעמי זינגר.
גלרית יפעת הוקמה בספטמבר 1991 ביד ההנצחה בקיבוץ. המייסד הוא יחזקאל עזרוני, אשר במהלך לימודי האמנות ב'אורנים' החליט להקים מקום לתצוגת תערוכות של אמנות פלסטית ביפעת עבור חברי הקיבוץ. מאז הקמתה הוצגו בגלריה תערוכות מתחומי הציור, הפיסול, הצילום, התחריט, הקרמיקה ועוד. הגלריה הוקמה על מנת להוסיף ממד חדש ונוסף לחיי התרבות ביפעת. המטרה היא להראות מגוון רחב ככל האפשר של האמנות הפלסטית לסוגיה ולהקים תערוכות ברמה נאותה. לאחרונה הצטרפה לצוות האוצרת נעמי ליבנה.
'דנה גלריה לאמנות' נפתחה באפריל 2006 כדי להנציח את זכרה של דנה דביר, בת קיבוץ יד–מרדכי, שנפטרה ממחלת הסי–אף, בגיל 27. משפחתה וחבריה של דנה שיפצו את מבנה המאפייה הישן של יד–מרדכי, שנבנה בשנת 1945, והסבו אותו לחלל תצוגה לתערוכות ולמיצבים של אמנים מהארץ ומחו"ל. אוצר הגלריה הוא דורון פולק, והיא מופעלת על–ידי עמותת 'דנה גלריה לאמנות'. הגלריה פתוחה לאמנות לסוגיה וחותרת לפתח קו אמנותי משלה, ברוח הזמן והמקום. היא מהווה אבן תרבותית שואבת לתושבי האזור, ליוצרים ולאמנים מתחומים שונים ומשמשת גשר בין הפריפריה למרכזי התרבות השונים. השילוב בין האסתטי לערכי מהווה זיכרון יפה לדנה. מנהלת: רחל דביר; אוצר: דורון פולק.
חלל המועדון המתקיים בתוך המרח"ב (=מרכז חברתי) מתפקד כחלל גלריאני מאז 1982 ומקיים שיח אמנותי עם אורחיו ואמניו. האמנות הייתה תמיד חלק בלתי נפרד מהתרבות בבית השיטה והצמיחה ציירים, צלמים, מוזיקאים, אמני קווילט ומוזאיקה, חוגי ציור וצילום לילדים, נוער וחברים. התעורר הצורך להציג את יצירות האמנים ובאופן טבעי המרח"ב, המצוי בלב ליבו של הקיבוץ, הפך מתאים לכך. החלל המועדוני פושט ולובש צורה בהתאם לכל תערוכה המתקיימת בו. לרגל שנת ה-80 לקיבוץ (שנוסד בדצמבר 1928) מוצגות במהלך כל השנה תערוכות של אמני בית השיטה לדורותיהם. המרח"ב בבית השיטה הוא מרכז חברתי-תרבותי וכולל בתוכו פונקציות שימושיות והכרחיות לקיומה של חברה פעילה ותוססת, כחלק מתפיסת העולם הקיבוצית. במקום נערכים ערבי תרבות ושירה, תערוכות מתחלפות, שיח גלריה ומפגשים עם אמנים.
מפלגה קומוניסטית שפעלה בארץ ישראל בשנים 1943-1922. המפלגה היתה חברה בקומינטרן, פעלה לפי הוראותיו והתיחסה לציונות בשלילה. בשנת 1943 התפלגו החברים היהודים והערבים למפלגות שונות. בשנת 1948 שבו והתאחדו הפלגים במסגרת מק"י.