Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר תרבות ואמנות

הוצאות ספרים של תנועת העבודה

ראשיתן של הוצאות הספרים הפועליות בתקופת העליה השניה. שתי החלוצות שלפני המחנה היו הוצאת "אחדות" של "פועלי ציון", שנוסדה בשנת 1908, והוצאת "לעם" של "הפועל הצעיר", שהחלה לפעול בשנת 1910. רוב תפוקתן של הוצאות ראשוניות אלה היו חוברות, שנועדו להרחיב את השכלתם הכללית והפוליטית של הפועלים.

בשנת 1923 החלה ההסתדרות הכללית להוציא לאור ספרים, תהליך שהואץ בשנת 1925, עם הווסדם של העיתון "דבר" ו"ספרית דבר" הנספחת אליו. ההוצאה התמקדה בפרסום דברי עדות, רישומים ויצירות שיריות ממזרח אירופה, פרסום עזבונות יצירה ועידוד יוצרים צעירים.

בשנות השלושים נעשו נסיונות שונים לפרסם ספרים בהוצאות מנהליות של ההסתדרות, כמו "חברה" ו"המרכז לנוער", אך רק כאשר קמו הוצאות הספרים של הזרמים ההתיישבותיים, "הקיבוץ המאוחד" ו"הקיבוץ הארצי", והוצאת "עם עובד" ההסתדרותית, הפכה המו"לות למאורגנת ומשמעותית.

במקביל להתפתחות הוצאות ספרים מרכזיות אלה, התפתחו גם הוצאות ספרים קטנות יותר, מפלגתיות או מקצועיות. מפלגת מפא"י ייסדה את הוצאת "עיינות", שפרסמה מכתביהם של ברל כצנלסון, חיים ארלוזורוב, דוד בן גוריון ואחרים. הוצאה זו התמזגה עם הוצאת "עם עובד" בשנת 1956.

הוצאת "תרבות וחינוך", מטעם המרכז לתרבות וחינוך של ההסתדרות, התמחתה גם היא בפרסום כתבי אבות התנועה, במקביל לספרות עזר ולימוד עניפה. הוצאה זו נטמעה גם היא בהוצאת "עם עובד" בשנת 1971.

ארגונים מקצועיים שונים פתחו הוצאות ספרים משלהם. הסתדרות הפקידים מפרסמת ספרי לימוד במסגרת "המכללה למנהל", אגודת האינג'נירים והארכיטקטים פרסמה ספרים מקצועיים בהוצאת "מידות" (שהפכה לחלק מהוצאת "עם עובד" בשנת 1977), והסתדרות הפועלים החקלאיים ייסדה את הוצאת "השדה", שפרסמה ספרים רבים במדעי הטבע והחקלאות במקביל לפרסום כתב העת "השדה" (השתלבה בהוצאת "עם עובד" בשנת 1974).

ככלל, ניתן להצביע על שלוש מגמות של הוצאות הספרים הפועליות המרכזיות. המגמה הראשונה היא הרחבת הנושאים שבהם עסקו ההוצאות. הוצאות הספרים נוסדו כהוצאות ספרים המזוהות עם זרמים התיישבותיים מסוימים או מקצועיים, ("הקיבוץ המאוחד", "הקיבוץ הארצי-השומר הצעיר" וההסתדרות). עם זאת, ניתן לזהות בכולן תהליך של מעבר, במוקדם או במאוחר, לעיסוק בנושאים מגוונים יותר מן הנושאים הפוליטיים אידאולוגיים, כמו ספרות לאומית, ציונית וספרות יפה בכלל.

מגמה שניה, היא מגמת הטמעות הוצאות הספרים הקטנת בהוצאות הגדולות יותר - בעיקר ב"עם עובד" בשנות השבעים, ומיזוגן של הוצאות – "הקיבוץ המאוחד" ו"ספרית פועלים" בשנת 2001.

המגמה השלישית היא העלמות הגוון הפוליטי המאורגן של ההוצאות הפועליות. הספרות הפוליטית המתפרסמת בארץ שוב אינה ספרות המייצגת מפלגות, זרמים התיישבותיים אידאולוגיים, או ארגונים מקצועיים כמו ההסתדרות, אלא ספרים המייצגים "אני מאמין תרבותי", של הוצאות הספרים. שינוי זה נובע, כפי הנראה, משינוי מאפייניה של החברה בישראל ומן השינוי במעמדה של ההתיישבות העובדת.


הוצאות מרכזיות


'הקיבוץ המאוחד'

הוצאת "הקיבוץ המאוחד" נוסדה בשנת 1940, כהוצאת הספרים של תנועת "הקיבוץ המאוחד".

במקביל לפרסום ספרים לקהל הרחב, עסקה ההוצאה במתן שרותים מיוחדים לחברי קיבוצים. היא הקימה את "מפעל ההספקה", שסיפק לחברי קיבוצים ספרים של הוצאות אחרות, עבריות וזרות, כתבי עת ומשחקים.

בראשית דרכה פרסמה ההוצאה בעיקר ספרים הקשורים בידיעת הארץ (הספר הראשון שהתפרסם בהוצאה היה ספרו של יוסף ברסלבי, "הידעת את הארץ"), וכן ספרי תעוד ועדות מחיי הקיבוץ, שואה ומחשבה והסטוריה יהודית סוציאליסטית. במקביל פרסמה ההוצאה ספרות יפה בשירה ובפרוזה, מקורית ומתורגמת וספרי ילדים איכותיים.

במהלך הזמן הפך תחום הספרות היפה למרכזי בהוצאה, וההוצאה מפרסמת מיצירתם של משוררים וסופרים מן המובילים בישראל, במקביל לעיסוק בתחום העיון והאקטואליה.

הוצאת "הקיבוץ המאוחד" התמזגה בשנת 2001 עם "ספרית הפועלים".

קישורים

האתר המשותף של "הקיבוץ המאוחד" ו"ספרית פועלים":

http://www.kibutz-poalim.co.il/


'ספרית פועלים'

"ספרית פועלים" נוסדה בשנת 1939, כהוצאת הספרים של תנועת "הקיבוץ הארצי השומר הצעיר".

בתחילת דרכה שכנה ההוצאה בקיבוץ מרחביה ואחר כך עברה לתל אביב. ההוצאה נוסדה במטרה להשפיע ולקדם את העמדות האידאולוגיות השמאליות של התנועה, וטקסטים סוציאליסטיים, כמו תרגומים לכתבי מארקס והוגים סוציאליסטיים אחרים, שתפסו בה מקום מרכזי. במקביל לכך, החלה ההוצאה לפרסם ספרות עברית מקורית חדשה, ספרות מופת מתורגמת וספרי עיון בתחומי מחשבת ישראל, פילוסופיה, אמנות, חינוך ועוד. כמו כן התמקדה ההוצאה גם בספרות לילדים.

ההוצאה עסקה גם ביבוא ספרות ועיתונות מקצועית והקימה רשת של חנויות הוצאה שדאגו לספק לקיבוצי "השומר הצעיר" ספרים, כתבי עת ומשחקים.

עורכיה הראשונים של ההוצאה היו אברהם שלונסקי ולאה גולדברג. שלונסקי ערך, בין השאר, את כתב העת "אורלוגין", שיצא במסגרת ההוצאה. כתב העת התפרסם בין השנים 1957-1950 ושימש במה ספרותית ליוצרים רבים, חלקם בראשית דרכם, כמו דליה רביקוביץ. גולדברג ייסדה את מדור ספרות הילדים של ההוצאה. על שמה מחלקת ההוצאה עד היום את "פרס גולדברג" ליוצר מתחומי יצירתה של המשוררת - שירה, סיפורת, ספרות ילדים, מחזאות, מסה ותרגום. עורכים נוספים היו יוצרים כמו נתן יונתן, נתן שחם, נתן זך ועוד.

ההוצאה יזמה מספר מפעלים אנציקלופדיים גדולים - "תולדות ספרות ישראל" מאת צינברג, "לכסיקון הספרות העברית" מאת קרסל, "האנציקלופדיה למדעי החברה" ו"האנציקלופדיה של השואה".

בשנת 2001 התמזגה ההוצאה עם הוצאת "הקיבוץ המאוחד".


'עם עובד'

"עם עובד" הוקמה בשנת 1942 כהוצאת הספרים של ההסתדרות הכללית. מטרתה היתה "לספק את צרכיו הרוחניים של ציבור הפועלים". מייסדה ועורכה הראשון היה ברל כצנלסון.

בשנתה הראשונה פרסמה ההוצאה 36 ספרים. מדי שנה מודפסים בהוצאה עשרות כותרים חדשים וכותרים רבים בהדפסות מחודשות. סך הכל ראו אור בהוצאה כ-5000 כותרים במשך השנים.

ההוצאה מפרסמת סדרות שונות המתפרשות על פני קשת רחבה של נושאים. הוותיקה בסדרות ההוצאה היא סדרת "ספריה לעם", במסגרתה מתפרסמים מדי שנה 12 ספרי ספרות יפה בכריכה רכה. ראשיתה של הסדרה היא במיזוג הוצאת "ילקוט" של מועצת פועלי חיפה בסוף שנות החמישים ב"עם עובד". סדרה בולטת אחרת היא "ספרית אופקים" העוסקת בתחומי העיון השונים, שנוסדה בשנת 1969. סדרות נוספות הן "פרוזה אחרת", סדרת "פסיכואנליזה", "מדע בדיוני ופנטזיה", "סדרה לתרבות מדוברת", "מקרא לישראל", המפרסם פירוש מדעי למקרא בשיתוף עם הוצאת מאגנס של האוניברסיטה העברית, סדרת "ארון הספרים היהודי", "סדרת "עולמות" וכתב העת "אלפיים", המפרסם ממאמריהם של מיטב החוקרים הישראלים וממלא תפקיד חשוב בשיח התרבותי הישראלי.

בתחילת שנת 2006 חתמה הוצאת "עם עובד" על הסכם שיתוף פעולה עם הוצאת "חרגול". ההסכם קבע כי הוצאת "עם עובד" תמשיך לפעול כחברה עצמאית וכמערכת עצמאית.

קישורים

אתר הוצאת עם עובד:

http://www.am-oved.co.il/HTMLs/Home.aspx

'ספרית דבר'

"ספרית דבר" נוסדה בשנת 1925 עם יסודו של העיתון "דבר". הספריה עסקה בהפצת ספרות יפה, ספרי עיון וספרי לימוד.

בזכות היות העיתון "דבר" בטאונה של ההסתדרות, הצליחה "ספרית דבר" לגבש מערך הפצה נרחב באמצעות ועדי עובדים, וחלק מן הכותרים הגיע לתפוצה של יותר ממאה אלף עותקים. בנוסף, הפיצה הספריה ספרים למנויי העיתון הרבים. בית דפוס דבר, שהיה מן הגדולים בארץ, עסק גם בעבודות דפוס רבות מעבר להדפסת העתון וספרי הספריה.

"ספרית דבר" נסגרה בשנת 1996, עם סגירתו הסופית של העיתון.


הוצאות קטנות

'בית ההוצאה הערבי'

בית ההוצאה הערבי נוסד על ידי ההסתדרות הכללית בשנת 1962. מטרתו היתה לרכז במוסד אחד את כל פרסומי ההסתדרות בשפה הערבית. הוא החליף בכך את המדור לפרסומים שליד המחלקה הערבית בוועד הפועל, שנוסדה בשנת 1925.

בית ההוצאה עסק בפרסומים משני סוגים - כתבי עת וספרים. בית ההוצאה פרסם כתבי עת יומיים כמו "אל יום", שבועונים כ"חקיקת אל אמר", ירחונים כ"חוואר", רבעונים - "אל תעאון", ועיתונים לילדים - "אל סנדבאד", "זהראת אל שבאב", "ל'אוולדנא".

בית ההוצאה התמקד בשני סוגים של ספרים - ספרי לימוד שחסרו למערכת החינוך הערבית, בעיקר לפני מלחמת ששת הימים, וספרי פרוזה ושירה עבריים שתורגמו לערבית, כספריהם של עגנון ובורלא. פעולותיו של בית ההוצאה הערבי נתמכו ב"קרן הספר הערבי", שהתבססה על תרומות והקצבות הסתדרותיות וממשלתיות.


'אחדות' (של "פועלי ציון")

הוצאת הספרים של מפלגת "פועלי ציון". התקיימה בין השנים 1914-1908. אחת משתי הוצאות הספרים הפועליות הראשונות של העליה השניה – יחד עם "לעם", של "הפועל הצעיר".

הוצאת "אחדות" נוסדה כחברת מניות במטרה להפיץ את ערכי ההשכלה הסוציאליסטית והציונית.

בהוצאה התפרסם תרגומו של דוד בן גוריון לספרו של ו. זומבארט, "הסוציאליזם והתנועה החברתית במאה התשע עשרה" – הספר הסוציאליסטי הראשון שתורגם לעברית.

כמו כן הופיעו בהוצאה חוברות שונות, שעסקו בשינויים המדיניים שחלו בארץ בעקבות מהפכת התורכים הצעירים, חוברת המוקדשת לבר כוכבא, שקישרה בינו לבין תנועת "השומר", וחוברות מאת יצחק בן צבי ודוד בן גוריון, שעסקו בשאלות העבודה בארץ וההגנה העצמית, בהתאמה.

הוצאת "אחדות" נסגרה בשנת 1914, בשל מלחמת העולם הראשונה.

'הארץ והעבודה'

הוצאת ספרים פוליטית של מפלגת "הפועל הצעיר". פרסמה בשנת 1913 קובץ א' לזכרו של יוסף ויתקין, ממיסדי המפלגה שנפטר שנה קודם לכן. הקובץ הכיל מבחר מאמרים ותעודות, ששיקפו את עמדותיה של התנועה.


'השדה'

הוצאת ספרים שנוסדה בשנת 1934 על ידי הסתדרות הפועלים החקלאיים, כשלוחה של הירחון "השדה". ההוצאה קמה במטרה לפרסם ספרות מקצועית בתחומי החקלאות השונים להרחבת השכלתם של החקלאים. ההוצאה פרסמה מאות ספרים בנושאים שונים, מרמה של בית הספר היסודי ועד לרמה אוניברסיטאית. בנוסף לספרי חקלאות, פרסמה ההוצאה ספרים בנושאי מדע פופולרי וידיעת הארץ.

הוצאת "השדה" התאחדה בשנת 1974 עם "עם עובד".

'לעם'

הוצאת הספרים העממית של תנועת "הפועל הצעיר". ראשיתה של ההוצאה בתרומה של כמה מאות פרנקים. מקימי ההוצאה היו יוסף אהרונוביץ, יוסף שפרינצק וישראל יהודה אדלר. מטרתה המוצהרת של ההוצאה היתה "הרחבת שכלו של האדם על ידי ידיעות והרמת מוסרו על ידי התפתחות השאיפה לעבודה". ההוצאה פרסמה 89 חוברות בנושאים שונים: מדעי הטבע, מדעי הרוח, מחקרים אתנוגרפיים, ביוגרפיות, מדעי היהדות, חקלאות, ארכיאולוגיה (למשל חוברת בנושא אשור ובבל העתיקות, מאת אלעזר וולקני שנתפרסמה בשנת 1914) ועוד.

רוב החוברות תורגמו משפות שונות. חלק מן החוברות תורגמו על ידי ברנר, בשנותיו הראשונות בארץ. ברנר גם הגן על הוצאת החוברות בשל התקפות של אנשי ספרות עליהן. את הטקסט של דברי ברנר המאזכרים את ראשיתה של ההוצאה, את תנאי פעולתה ואת הביקורת עליה, ניתן למצוא בפרוייקט בן יהודה בקישור הבא - http://www.benyehuda.org/brenner/biyerushalaim_090.html

החוברות שמשו מקור חשוב להשכלה כללית בתקופת העליה השניה.


'מידות'

הוצאת "מידות" נוסדה בשנת 1953 כפרוייקט משותף של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות ושל אגודת האינג'נרים והארכיטקטים, לפרסום ספרים טכניים הנדסיים. עד שנת 1947 פרסמה ההוצאה כחמישים ספרים טכניים. בשנת 1975 נתמזגה עם הוצאת "עם עובד" והמשיכה לפעול במסגרתה.

'תרבות וחינוך'

בשנת 1953, לקראת הפעלתו של חוק חינוך ממלכתי ומיזוגו של זרם העובדים בחינוך הממלכתי הכללי, מוזגו בהסתדרות "המרכז לחינוך" ו"המרכז לתרבות" וקיבלו את השם "המרכז לתרבות ולחינוך". בשנת 1954 ייסד המרכז הוצאת ספרים בשם "תרבות וחינוך".

מטרתה של ההוצאה היתה ליצור ספרי עזר מתאימים לטובת הפעולה החינוכית וההשכלתית של ההסתדרות. המרכז התמחה בספרי לימוד, אמצעי עזר לימודיים, ספרי עזר לפעילי תרבות, בתחום המחול והמוסיקה בעיקר, כתבי אבות התנועה ומנהיגיה ואלבומים וירחונים פדגוגיים, כמו "אורים" ו"אורים להורים".

בשנת 1971 הועברה ההוצאה ל"עם עובד" והמשיכה לפרסם במסגרתה ספרים הקשורים לספרות תנועת העבודה. בשנות פעילותה העצמאיות פרסמה הוצאת "תרבות וחינוך" כשמונה מאות ספרים.


חזור לראש הדף | הדפס דף זה | חזרה לדף קודם | חזרה לעמוד הבית |