Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

רות (עברי) מרים

סופרת ילדים, חוקרת ספרות ילדים, גננת, מרצה ומדריכת גננות. ממייסדי קיבוץ שער הגולן.
תאריך לידה:   16-02-1910
תאריך פטירה:   13-11-2005

מקום לידה:      נובה זמקי, סלובקיה
תאריך עליה:   1931
קישורים לאתרים:
נולדה ב-16 בפברואר 1910 בעיר נובי זמקי באימפריה האוסטרו-הונגרית (אחרי כן בצ'כוסלובקיה, כיום בסלובקיה). אביה היה מנהל בית-ספר יהודי ובבית הוריה רכשה את אהבת הספר והסיפורים. גדלה והתחנכה בעיירת הולדתה וסיימה שם גימנסיה הונגרית. למדה לתואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטת ברנו. בשנת 1931 עלתה לארץ ישראל, סיימה את סמינר הקיבוצים, למדה באוניברסיטה העברית וקיבלה תואר שני בחינוך בקולג' לחינוך של ניו יורק.

 בשנת 1937 נמנתה עם מייסדי קיבוץ שער הגולן, שהוקם במסגרת התישבות 'חומה ומגדל'. היתה הגננת של ילדי הקיבוץ. עבדה במשך שנים רבות בהדרכת גננות ולימדה את תורת הגן וספרות ילדים בסמינר הקיבוצים ובסמינר אורנים. במהלך השנים פירסמה עשרות מאמרים על נושאי חינוך וספרות לגיל הרך. בין ספרי ההדרכה שכתבה: 'תורת הגן: פרקים על חינוך ילדים בגיל גן הילדים' (1956), 'הילד ואתה: ספר עזר להורים ולמחנכים' (1958) ו'ספרות לגיל הרך' (1969).

במהלך שנים רבות של עבודה כגננת, כחוקרת וכמרצה חיברה סיפורים לגיל הרך, אשר שימשו אותה בעבודתה. בשנת 1974, פרסמה את ספר הילדים הראשון שלה, 'מעשה בחמישה בלונים', אשר היה לספרה המצליח ביותר. הספר הודפס בעשרות מהדורות ונמכר עד היום בכחצי מיליון עותקים. אחרי כן פרסמה 23 ספרי ילדים נוספים, הידועים שבהם: 'הבית של יעל' (1977), 'תירס חם' (1978), 'טבעת הקסמים' (1980), 'פודי הקיפוד' (1994), 'יובל המבולבל' (2000) ו'גברת חבית' (2004), המתאר חוויות ילדותה בעיירה נובה זמקי. ספריה של מרים רות זכו להצלחה רבה ודורות של פעוטות גדלו עליהם. הספרים התפרסמו ברובם בהוצאת 'ספרית פועלים' ואוירו על ידי מיטב המאיירים, ביניהם: אורה איל, שמואל כץ, רות צרפתי, הילה חבקין ומיכל אפרת. 

במקביל לכתיבה הספרותית המשיכה מרים רות להרצות ולהעביר סדנאות הקשורות בחינוך ובספרות לגיל הרך. כמו כן כתבה וערכה ספרי עיון נוספים כגון: 'ספרים לילדים קטנים : טיפוח היחס בין ילדים לספרים, פרקי הדרכה' (1980), 'מבחר ספרותי לגילאי הגן וראשית הקריאה : מאמרים' (תשמ"ד), 'משתיים עד חמש : ההתפתחות הלשונית של ילדים' מאת קורנאי צ'וקובסקי (1985), 'הגשם מנגן על הכובע שלי... : יצירות לשוניות של ילדים בגיל הרך ובגיל הגן' (1995).

על פעלה זכתה מרים רות להערכה ולפרסים רבים. בשנת 1967 היא קיבלה את פרס מועצת עמק הירדן ובשנת 1978 הוענק לה פרס אסתר רבינוביץ על תרומתה בת-הקיימא לספרות ילדים. בשנת 1990 זכתה בפרס זאב על מפעל חיים, בשנת 1998 זכתה בפרס 'אות החיוך' של יוניצ"ף על ספרה 'מעשה בחמישה בלונים'. בשנת 2002 הוכרזה ככלת פרס ביאליק לספרות.

על תהליך היצירה סיפריה מרים רות בראיון לעיתון 'מעריב':

'לכתוב ספר ילדים זה מאוד אישי. אני עובדת על שיר עד שהוא מוצא חן בעיני. ולפעמים, כשהוא מתארך יותר מדי, אני תוקעת למדגרה. ככה אני קוראת למגירה שלי בבית, שיש בה רישומים שלא יסתיימו לעולם...

ידעתי בדיוק למי אני כותבת, כי הייתי הגננת הראשונה בקיבוץ ומחנכת לילדים, הכרתי מקרוב את הבעיות הגדולות והשמחות הקטנות שמרכיבות את עולמם. למשל, 'הבית של יעל', שמספר על ילדה שחיפשה מקום שיהיה רק שלה. כתבתי אותו כשבקיבוץ לא היה לשום ילד פינה עצמאית משלו. שנים סיפרתי סיפורים לילדים והתגובות שלהם עזרו לי ללטש אותם ולייצר את התוצאה הסופית.

אולי בסיפורים אחרים התגנב משהו שלא שייך לחינוך או לפסיכולוגיה אלא אלי. אבל אני הבעתי את עצמי, אהבתי לכתוב ואהבתי ילדים. זו היתה תמיד נקודת המפגש. האמריקנים נתנו לסוג הזה של ספרי ילדים הגדרה קולעת:'ספרי כאן ועכשיו'. וזה נכון, כי כבודן של מעשיות מפחידות או אגדות פלאיות במקומו מונח, אבל ילד מתחבר הרבה יותר בקלות לעולם מוכר'.

לדברי הסופרת והעורכת עדנה קרמר:

'מרים רות העשירה את ספרות הילדים לגיל הרך ביצירותיה, שהן נכס צאן ברזל והשפיעו על דרכי כתיבה לפעוטות. היא תרמה רבות למעמדה של ספרות הילדים כמרצה, מדריכה וחוקרת שהתייחסה לספרות הגיל הרך כאל ספרות לכל דבר, ואת הילדים ראתה כראויים לספרות משובחת'.

לדברי חוקרת ספרות הילדים ד"ר מירי ברוך: 


'מרים רות מוכרת לקהל הרחב כסופרת ילדים, אבל תרומתה העיקרית היתה עצם העובדה שבמו ידיה המציאה ובנתה את יסודות נושא ספרות הילדים בישראל. היא החלה בזה במערכת החינוך הקיבוצית ומשם טפטפה את המודעות לנושא במערכת החינוך הכללית. מרים רות עסקה בספרות ילדים כשספרות הילדים לא היתה קיימת בארץ, ומקומה בחינוך לגיל הרך בארץ הוא יחיד ומיוחד. לאה גולדברג כתבה תיאוריות אבל הם יועדו לאנשי ספרות ושלונסקי כתב תיאוריות שהיו מיועדות לאנשי לשון, מרים רות כתבה תיאוריות שהיו מיועדות לכל הגננות, המורות וההורים בישראל, היא כתבה לאנשים שהיתה להם השפעה ישירה על הילדים.

התפישה שלה אמרה שילד לא שוגה כי הוא לא יודע, אלא כיוון שיש לו היגיון מיוחד משלו. היא האמינה שצריך להקשיב לילדים, לחפש את ההיגיון שלהם וללכת ביחד איתם בלי להכתיב. למרים רות הגיע פרס ישראל, כי מעבר לכך שיצרה ספרים שהם סיפורי הצלחה אדירים, היא היתה קודם כל אשת חינוך ששינתה תפיסות עולם והשפיעה על מערכת החינוך בארץ ודרכה על חייהם של הילדים שחיים כאן. ילדים היום מדקלמים את לאה גולדברג בזכות המתודיקה של מרים רות. מעבר לכך היא היתה אדם מיוחד במינו בעלת חן, חוש הומור נדיר וקשב'.


מרים רות נפטרה ב-13 בנובמבר 2005 ונקברה בקיבוץ שער הגולן. 
 


ספרים שכתב:

- איפה נבות? / איורים - כריסטינה קדמון. ‬תל אביב : ספרית פועלים, תשנ"ג 1992 אני אוהב לחפש / איורים אורה איל. [תל-אביב] : הקבוץ המאוחד, 1990
- אני אוהב לחפש / איורים - אורה איל. ‬[תל-אביב] : הקבוץ המאחד, [1990]
- הבית של יעל / איורים אורה איל. ‬[תל-אביב] : ספרית פועלים, [תשל"ז]
- גברת חבית ועוד / עבדה עדנה קרמר ; איר אבי כץ. בני ברק : ספרית פועלים, 2005
- זאת’י / אירה אורה איל.‫ תל אביב : רשפים, תשמ"ד 1984
- זה קרה ביום סערה / אירה אורה איל. ‬[תל אביב] : איילות-יובל, [תשנ"ז]
- החתולים של סבתא נעמי / איורים - הלה חבקין. ‬בני ברק : ספרית פועלים, תשס"ב 2002
- טבעת הקסמים / הציורים - שמואל כץ. ‬(תל-אביב) : ספרית פועלים, (תש"ם 1980)
- יובל המבלבל / איורים - יונת קציר-גולן. ‬תל אביב : ספרית פועלים, תש"ס 2000
- הילד ואתה : ספר-עזר להורים ולמחנכים / מאת מרים רות ; ציורים - הניק. ‬מרחביה : הקיבוץ הארצי השומר הצעיר, 1958
- כאשר לדב התחשק לעוף / ציר אביגדור כהן. בן שמן : מודן, 2008
- לעוף עם הרוח / ציירה רות צרפתי. (תל-אביב) : ספרית פועלים, (תשמ"ד 1984)
- מבחר ספרותי לגילאי הגן וראשית הקריאה : מאמרים.‫ קרית טבעון : המכון להוראת המדעים ולשיפור דרכי ההוראה ע"ש י. מסינגר, תשמ"ד
- מגפים / צירה - מיכל אפרת. ‬[תל-אביב] : (הקבוץ המאחד, תשל"ה)
- המלך דוגי / איורים - ליאת צח-גרבר. ‬תל אביב : ספרית פועלים, תשנ"ח 1997
- המעיל של סבתא / איורים - יעקב עברי. ‬(תל-אביב : רשפים, תשמ"א 1981)
- מעשה בחמשה בלונים / איורים - אורה איל. ‬(תל-אביב) : ספרית פועלים, (תשל"ד)
- מעשה בעכבר : בעקבות מוטיב עממי / ציורים הלה חבקין. ‬תל אביב : ספרית פועלים, תשמ"ח 1988
- נגיד ש--- / ציר יעקב עברי. (תל-אביב) : עם עובד, (תשמ"ה 1985)
- הסוד של צופית / ציורים - רות צרפתי.‫ תל אביב : ספרית פועלים, תשנ"ז 1996
- ספרות לגיל הרך / ערכה אסתר רבינוביץ. (תל-אביב) : אוצר המורה, (תשכ"ט)
- ספרים לילדים קטנים : טיפוח היחס בין ילדים לספרים, פרקי הדרכה. טבעון : בית הספר לחינוך של התנועה הקיבוצית, אורנים, תש"ם 1980
- פודי הקפוד / איורים - ליאת צח-גרבר. ‬תל אביב : ספרית פועלים, תשנ"ד 1994
- פופוקטפטל / איורים - שמואל כץ. תל-אביב : ספרית פועלים, תש"ן 1990
- שבעה שודדים, שבעה פהוקים וזקנה קטנה אחת / איורים - הלה חבקין. ‬תל אביב : ספרית פועלים, תשנ"ט 1999
- שון לא רוצה לישן / איור ועצוב - רואי עברי. ‬[ראשון לציון] : מסדה, 1993
- תיק הציורים של אבא / ציורים יעקב עברי ; עיצוב ורישום רואי עברי.‫ [תל-אביב] : ספרית פועלים, תשנ"א 1991
- תירס חם / איורים: אורה איל. ‬תל-אביב : ספרית פועלים, תשל"ח 1978

ספרים אודותיו:

- שי למרים : על ספרי הילדים של מרים רות / עריכה: עדנה קרמר.‫ [קרית-טבעון] : מכללת אורנים, מוקד ספרות ילדים, תש"ס 2000