Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

מלץ דוד

סופר, מסאי, חקלאי ומחנך. מפעילי 'איחוד הקבוצות והקיבוצים'. ממייסדי קיבוץ עין חרוד.
תאריך לידה:   30-11-1899
תאריך פטירה:   11-10-1981

מקום לידה:      בנדין, פולין
תאריך עליה:   1920
קישורים לאתרים:

נולד ב-30 בנובמבר 1899 בעיירה בנדין שבפולין (באותה תקופה -  באימפריה הרוסית). קיבל חנוך מסורתי וכללי. העביר את תקופת מלחמת העולם הראשונה בנדודים, במהלכם אירגן חוגים ללימוד עברית וציונות. ביוני 1920, בתקופת העליה השלישית, עלה לארץ ישראל ועבד בכביש עפולה-נצרת. במאי 1921 נמנה עם מייסדי 'חבורת העמק' ועבד עמם בעבודות כיבוש ובסלילת כבישים. בשנת 1923 הצטרף עם רוב אנשי 'חבורת העמק' לקיבוץ עין חרוד. עד שנת 1950 עבד בחקלאות, ואחרי כן עבר ללמד בבית הספר המשותף לעין חרוד ותל יוסף. לאחר פילוג עין חרוד בשנת 1952 עבר לעין חרוד איחוד.

היה חבר בוועדות ובמועצות של ההסתדרות, מפא"י ו'הקבוץ המאוחד'. לאחר הפילוג ב'קיבוץ המאוחד' היה פעיל במוסדות 'איחוד הקבוצות והקיבוצים' והיה חבר המרכז של התנועה.

בשנות ה-20 החל לפרסם דברי ביקורת קצרים בכתב העת הספרותי 'הדים' בעריכת אשר ברש ויעקב רבינוביץ. אחר כך כתב רשימות בעניני חינוך, ספרות ובעיות הקבוצה, דברי הגות וסיפורים ב'דבר', 'מבפנים', 'ניב הקבוצה' ועוד. בשנת 1945 התפרסם ספרו הראשון 'מעגלות' המהווה כתב אישום חריף ראשון על הכשלים והבעייתיות בחיי הקיבוץ ועל מצוקותיו של הפרט בתוך קבוצה המעלה על נס את הקולקטיב. הספר, הכתוב כרומן אוטוביוגרפי, היה אחד הספרים הראשונים שיצאו בהוצאת 'עם עובד'. הוצאת הספר עוררה סערה ולוותה בביקורת קשה של ראשי ההתיישבות העובדת על עורך ההוצאה, ברל כצנלסון, על שהסכים להוציאו. הספר 'מעגלות' זכה בפרס ברנר מטעם אגודת הסופרים בשנת 1945 ותורגם לאנגלית וליידיש.

יצירתו הספרותית של דוד מלץ כוללת את הספרים: 'מעגלות' (1945), 'חתחתים בדרך: סיפורים מחיי הקבוצה' (1947), 'השער נעול' (1959), 'לדרכו התועה' (1976), 'שני סיפורים ואחד' (1981, הכולל שני סיפורים של מלץ ואחד של רעייתו הסופרת והמחנכת רוחמה חזנוב). רבים מגיבוריו הספרותיים של מלץ היו דמויות שוליים, שחוו תלישות בחברה הקיבוצית וסבלו מעוצמתו הדורסנית של האתוס הקולקטיביסטי. דווקא מלץ, ממייסדי קיבוץ עין חרוד, דמות מוכרת ומוערכת, חקלאי ומחנך, היה זה שביקש להשיב לאנשי השוליים את קולם ביצירותיו הספרותיות ובמסות העיוניות שכתב. מעמדו המרכזי לא רק שלא גבר על עמדתו ההומניסטית, אלא הפך אותו קשוב יותר לקולו של היחיד. המסות העיקריות שלו כונסו בספר 'מסביב לעיקר, לדמותו של דור' (1970). דוד מלץ ערך מספר ספרים: עזבונותיהם של בנו רפאל מלץ (שנפל במלחמת העצמאות), הלל לביא, 'דליות הגפן' מאת משה כרמי ועוד, וכן את הקובץ 'האדם בהתישבות: דברים בכינוס לשאלות החברה העובדת בסמינריון מפלגת פועלי ארץ ישראל, ירושלים, 1947'.

נפטר ב11- באוקטובר 1981 בעין חרוד איחוד.


ספרים שכתב:

- חתחתים בדרך : סיפורים מחיי הקבוצה.‫ תל-אביב : בטרם, תש"ז
- לדרכו התועה : סיפור. (תל-אביב) : ספרית פועלים, (תשל"ו)
- מסביב לעיקר : <לדמותו של דור>. (תל אביב) : תרבות וחינוך,(תש"ל)
- מעגלות : סיפור. תל-אביב : עם עובד, תש"ה
- שני ספורים ואחד / דוד מלץ, רוחמה חזנוב. [תל-אביב] : הקיבוץ המאוחד, 1981
- השער נעול.‫ תל אביב : עם עובד, תשמ"ו 1985

ספרים אודותיו:

- דוד מלץ : (נולד בבנדין... שנת ה’ תר"ס 1899. 11. 30, נפטר באור לי"ד בתשרי ה’ תשמ"ב 11 באוקטובר 1981...). ‫ [עין חרוד אחוד : עין חרוד איחוד, תשמ"ג]
- דוד מלץ / רישום: יעקב אלוני.‫ עין-חרוד : [חמו"ל], תשמ"ג 1983
- זעירא, מוטי, עף בכנפיים שבורות. בני ברק: הקיבוץ המאוחד, 2011.