Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

הזז חיים

מבכירי הסופרים העבריים. חתן פרס ישראל לספרות לשנת 1953.
תאריך לידה:   16-09-1898
תאריך פטירה:   24-03-1973

מקום לידה:      סידרוביצ'י, אוקראינה
תאריך עליה:   1931
קישורים לאתרים:

נולד ב-16 בספטמבר 1898 בכפר סידרוביצ'י, פלך קייב, האימפריה הרוסית (כיום - אוקראינה). אביו היה סוכן מכירות של עצים. אמו נפטרה כשהיה כבן שש וסבתו גידלה אותו. קיבל חינוך דתי. בתקופת מלחמת העולם הראשונה נדד ברחבי רוסיה  ולמד לימודי חול בקייב, חרקוב ומוסקבה. בימי המהפכה הסובייטית עבד במוסקבה בעיתון 'העם'. בשנת 1918 התפרסמה בעיתון 'השילוח' באודסה רשימה ראשונה פרי עטו, 'כבוא השמש'. כעבור שנה נדפס ב'השילוח' שירו 'על המשמר' שהוקדש לשאול טשרניחובסקי.

בשנת 1920 עזב את רוסיה והגיע לאיסטנבול, שם שהה כשנה וחצי בקרב חלוצים שעברו הכשרה לקראת עלייה לארץ ישראל ולימד אותם עברית. בשנת 1921, נסע לברלין וכעבור זמן קצר עבר לפריז, התפרנס מעבודות ספרותיות בהוצאת 'שטיבל' ובמקביל עסק בכתיבה. בשנת 1924 פירסם בביטאון 'התקופה' בווארשה שלושה סיפורים שכתב על המהפכה הרוסית והפואמה 'חתן דמים'. בקיץ 1928 ביקר בברלין, שם היה עד לצמיחת התנועה הנאצית, חש באסון המתקרב והגה את הרעיון למחזה 'בקץ הימים'. בשנת 1930 יצא לאור הרומאן הראשון שלו 'בישוב של יער' וכן החלו להתפרסם סיפורים שלו בכתבי עת ארצישראליים כגון: 'אחדות העבודה' 'מאזניים' ו'דבר'. יצירותיו באותה תקופה עסקו בחיי היהודים בעיירה יהודית ובחייהם של פליטי המהפכה הרוסית.

באביב 1931 עלה לארץ ישראל, והתיישב בירושלים. חי בדוחק, עבר מספר דירות ולמד להכיר את עדות ישראל השונות. מאז עלייתו לארץ עבר לכתוב על חיי החלוצים, על הפליטים שברחו ארצה מאימת המשטר הנאצי ועל המציאות במדינת ישראל בשנים שלאחר הקמתה. בעקבות המפגש עם בני עדות המזרח, חש הזדהות מיוחדת עם בני העדה התימנית וכתב יצירות העוסקות בחייהם בארץ ובתימן ('היושבת בגנים', 'יעיש' ועוד). הנושא המרכזי ברוב יצירותיו הוא המתח בין חדש לישן, בין גולה לגאולה, בין חזון למציאות בארץ ישראל, בין ההסטוריה היהודית בגולה להסטוריה של היהודי החדש בארץ ישראל. 

במלחמת העצמאות נפל בקרבות להגנת ירושלים נחום (זוזיק) הזז, בנו היחיד, שנולד לו ולמשוררת יוכבד בת-מרים.

חיים הזז נחשב לאחד מבכירי כותבי הפרוזה העבריים. הוא זכה להערכה ולפרסים רבים. יצירתו רבת הפנים משקפת את חיי היהודים במזרח אירופה בתקופת המהפכה, את הכיסופים לגאולה ואת האכזבה החוזרת ונשנית ממנה, ואת פסיפס העדות בארץ ישראל. הזז כתב בסגנון יחודי ועשיר בשפה המשלבת תימנית, ארמית ויידיש, לשון חז"ל ולשון הקבלה, לשון הספרות הרבנית ועברית ארצישראלית חלוצית. במהלך השנים פירסם רומאנים, קבצי סיפורים ואת המחזה 'בקץ הימים' העוסק בימי שבתי צבי. יצירותיו קובצו באסופות שונות ובמהדורות רבות. בשנת 1977 הופיעה המהדורה האחרונה של כל כתביו בארבעה עשר כרכים, כולל יצירות מן העזבון. חלק מיצירותיו תורגמו ללשונות שונות.

בשנת 1942 זכה ספרו של הזז 'ריחיים שבורים' בפרס ביאליק. בשנת 1950 זכה הנוסח השני של המחזה 'בקץ הדמים' בפרס אוסישקין. בשנת 1953 זכה בפרס ישראל לספרות עברית. בשנת 1966 זכה בפרס על שם ישראל ובלהה ניומן לסופרים עבריים מטעם אוניברסיטת ניו יורק. בשנת 1970 זכה בשנית בפרס ביאליק.  הוא קיבל תוארי דוקטור לשם כבוד מן הסמינר התאולוגי היהודי בניו יורק, מדרופסי קולג' בפילדלפיה ומהאוניברסיטה העברית בירושלים.

חיים הזז נמנה עם מייסדי האקדמיה ללשון העברית ומשנת 1961 היה חבר כבוד בה. הוא כיהן גם כנשיא אגודת הסופרים העבריים. נמנה עם חברי 'התנועה למען ארץ-ישראל השלמה'.

חיים הזז נפטר בירושלים ב-24 במארס 1973 ונטמן בהר הזיתים. בבית בשכונת קוממיות (טלביה) שבו התגורר משנת 1961 ועד לפטירתו הוקמה העמותה 'יד למורשת חיים הזז'. העמותה פועלת להנצחתו של הסופר, להנחלת המורשת שלו ולהוצאה לאור של כתבי היד שנותרו בעזבונו.


ספרים שכתב:

- אבן שעות : סיפורים.‫ תל אביב : עם עובד, תשל"ג
- אבנים רותחות : סיפורים.‫ תל אביב : עם עובד, תשכ"ה 1965
- בישוב של יער : רומן. תל אביב : שטיבל, תר"ץ
- בצלן של מלכויות : סיפורים. ירושלים : מוסד ביאליק, תש"ע 2009
- בקולר אחד.‫ תל אביב : עם עובד, תשכ"ג 1963
- בקץ הימים : מחזה בשלוש מערכות.‫ תל-אביב : עם עובד, תש"י
- דלתות נחשת : ספור. [תל אביב] : דבר, תשט"ז
- הדרשה וסיפורים נבחרים. תל אביב : דביר, תשנ"א 1991.
- חגורת מזלות : סיפורים.‫ תל אביב : עם עובד, תשי"ח 1958
- חתן דמים : [ספור] / איורים - רות צרפתי. [תל אביב] : מחברות לספרות, [1960]
- היושבת בגנים : רומן. תל אביב : עם עובד, תשט"ז
- יעיש.‫ תל אביב : עם עובד, תשט"ו
- כל כתבי חיים הזז.‫ תל אביב : עם עובד, תשל"ז
- מי מפחד מקיבוץ גלויות : קיבוץ גלויות ביצירתו של חיים הזז. ‫ ירושלים : יד למורשת חיים הזז, תשס"א 2000משפט הגאולה.‫ תל אביב : עם עובד, תשל"ז 1977
- פעמון ורמון : סיפורים.‫ תל אביב : עם עובד, תשל"ה 1974
- פרקי מהפכה : סיפורים.‫ תל אביב : עם עובד, (תשמ"א 1980)
- צל הפוך.‫ תל אביב : עם עובד, תשט"ו

ספרים אודותיו:

- ויזר, רפאל, ביבליוגרפיה מוערת של כתבי חיים הזז.‫ ירושלים : האוניברסיטה העברית בירושלים - מפעלי המחקר של המכון למדעי היהדות, תשנ"ב 1992
- חיים הזז : מבחר מאמרי ביקורת על יצירתו / ליקט וצירף מבוא הלל ברזל. ‬(תל אביב) : עם עובד, (תשל"ח)
- לי, רנה, מסע אל רגע החסד : עיונים ביצירותיהם של ש"י עגנון וחיים הזז.‫ [תל-אביב] : רשפים, (c1978)
- מאסף מוקדש ליצירת חיים הזז / בעריכת דב סדן, דן לאור. ירושלים : אגודת הסופרים העבריים בישראל, תשל"ח
- קליש, איטה, שיחות עם הזז. ‬תל-אביב : מנורה, תשל"ו 1976
- בהט, יעקב, ש"י עגנון וח’ הזז : עיוני מקרא. חיפה : יובל, תשכ"ב
- מיכלי, בנימין יצחק, חיים הזז : עיונים ביצירתו. (תל אביב) : עקד, (1968)
- דוד, יונה, חיים הזז. תל אביב : מכון ישראלי להשכלה הכתב ליד המרכז לתרבות ולחינוך, [תשכ"ה]
- מירון, דן, חיים הזז : אסופת מסות. ‬מרחביה : הקבוץ הארצי השומר הצעיר, (1959)
- זמורה, ישראל, שני מספרים : ח’ הזז, יעקב הורוביץ. ‬תל אביב : מחברות לספרות, ת"ש