Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

אוליצקי יוסף

עיתונאי, כותב ועורך. מפעילי ההסתדרות הכללית, מפא"י וה'הגנה'.
תאריך לידה:   23-12-1919
מקום לידה:      נווה צדקנולד ב-23 בדצמבר 1919 בנווה צדק. בעקבות מאורעות 1921 ביפו עברה משפחתו לתל-אביב ונמנתה עם מייסדי שכונת נורדיה. התחנך מגיל 6 בתלמוד תורה ואחרי כן בישיבת תל-אביב. בשנות ה-30 לחייו למד שלוש שנים באוניברסיטה העברית בירושלים. השתלם בהיסטוריה כללית ובמדע המדינה.

בנעוריו נטש את הדת ומגיל 13 היה פעיל ב'נוער העובד' ואחרי כן ב'בחרות הסוציאליסטית'. בשתי התנועות פעל כמדריך וכנציג בוועדות הסניפים. 

בשנים: 1949-1935 שימש לפרנסתו, בתחילה כנער שליח במשרד של מרכז מפא"י.  לאחר מכן ניהל את מחלקת 'ספרות ועיתונות' של המפלגה. במסגרת תפקידו עסק בהפצת ספרות וחוברות של מפא"י, וכן ארגן את הפצת 'אשנב', עיתונה המחתרתי של מפא"י. 

בתקופת מאורעות 1939-1936 שירת כנוטר בבן שמן וביערות הכרמל. סיים קורס מפקדי כיתות שנערך בחלקו הראשון בחולדה הישנה ובחלקו השני, בכפר מנחם. בחודשים האחרונים של מלחמת העצמאות שימש כשלישו של סגן אלוף ישראל שחורי, מפקד החזית הדרומית של תל-אביב -יפו. 

בשנים 1947-1945 שימש כמזכירו של לוי אשכול בתקופת כהונתו כמזכיר מועצת פועלי תל-אביב.  באותן שנים ייסד וערך את עיתונה היומי של המועצה 'יומן המועצה'. בשנת 1947 ערך את הספר 'סקירות ומספרים: מפעולות מועצת תל-אביב ויפו תש"ה-תש"ז'.

שימש ככתב הצבאי הראשון של תחנת השידור החשאית 'קול ישראל' במחתרת. היה כתב צבאי הראשון של צה"ל ודיווח מחזיתות ירושלים, לטרון, רמלה ולוד. התפרסם בכתבותיו על מבצע 'נחשון', על כיבוש שדה התעופה לוד' על כיבוש חיפה הערבית ועל מבצע 'יפתח' לשחרור הגליל.

בשנים 1954-1949 היה חבר מערכת 'דבר' וכתב את המדור 'טור העבודה והעובד'. על רשימותיו בעיתונות חתם בכינויים שונים: 'אבנר', 'יוסף', 'י. בן-חיים' ו' י.א.'. 

בתחילת שנות ה-50, בתקופת מרד הימאים, שימש כדובר ההסתדרות הכללית. בשנת 1952  היה קצין תרבות ראשי באוניות 'צים'.

חבר אגודת העיתונאים משנת 1954 ובספר העיתונאים של אותה שנה פורסמה המסה שלו 'הלעז בראש  חוצות'. בשנת 1954 הופיע ספרו גם הראשון 'ממאורעות למלחמה'. בשנת 1956 ערך את המדור 'מפועל לפועל' ב'קול ישראל' והיה מזכיר מערכת עיתון 'הדור'.  באותה שנה  שימש גם כמזכיר מועצת פועלי חולון.

בשנת 1957 ערך את פרסומי הוועד הפועל של ההסתדרות.  בשנים 1968-1962 ערך את שנתוני ההסתדרות ואת ירחון הוועד הפועל, 'בהסתדרות'. בנוסף ערך סקירות ופרסומים של ההסתדרות ושל מועצות הסתדרותיות שונות. השתתף באופן קבוע בשבועוןן 'הפועל הצעיר' וכתב על נושאים הקשורים לאיגוד המקצועי. כתב גם בעיתונים 'דבר השבוע', 'מעריב' ועיתוני נוער.

בשנת 1969 כתב את החוברת 'דפי בית ברנר', על תקופת כהונתו של לוי אשכול  כמזכיר מועצת פועלי תל-אביב. יצא בשליחות מגבית ההסתדרות לארצות הברית (כולל נסיעתה האחרונה של האוניה 'שלום').

במקביל לעבודתו העיתונאית כתב וערך ספרים שונים בתולדות הישוב: 'ממאורעות למלחמה', 'הקרב על יפו', 'מפזורה למדינה' ועוד. ערך את עזבונו הספרותי של ישראל רייכמן-ושר. 

בשנים 1978-1970  היה המוציא לאור, העורך והמייסד של כתב העת 'קורות: ירחון לידיעת העבר', במסגרתו הופיעו 103 גיליונות.


ספרים שכתב:

- אדיס : פרקים בתולדות חייה של אדיס דה-פיליפ, המייסדת, המנהלת והבמאית של "האופרה הישראלית".‫ תל אביב : [חמו"ל], 1983
- אמנות הדפוס : 400 שנים לאמנות הדפוס בארץ-ישראל. [צפת] : המוזיאון לאמנות הדפוס ומפעלי נייר חדרה, תשל"ג, 1983
- במשורה ובמכונה : ראשי פרקים בתולדות פועלי הדפוס בישראל: (לחנוכת בית פועלי הדפוס בירושלים ... פסח תשי"ד).‫ [תל-אביב] : האיגוד הארצי של פועלי הדפוס, [תשי"ד]
- בעבודה ובמאבק : [דפים בתולדות פועלי רמת-גן וגבעתיים] / ערוך בידי יוסף אוליצקי.‫ רמת-גן : מועצת פועלי רמת-גן וגבעתיים, 1955
- בת-ים : יסודה, לבטיה והתפתחותה : תרע"ט-תש"י / לוקט והובא לדפוס על-ידי יוסף אוליצקי. ‬בת-ים : המועצה המקומית בת-ים, תש"י
- ההסתדרות בין בחירות לבחירות : 1959-1965.‫ [תל-אביב] : ההסתדרות הכללית של העובדים העברים בא"י, המרכז לתרבות ולחינוך, [1965] ‬
- ההסתדרות בין ועידה לועידה : פרקי דין וחשבון 1959-1965. ‬
- ‫תל-אביב : ההסתדרות הכללית של העובדים העברים בא"י, הועד הפועל, 1965
- יצחק אוליצקי : חייו ופועלו. [תל-אביב] : קורות, תשס"ה 2004
- ישובים באש : המערכה על עמק הירדן ובקעת בית-שאן (תשכ"ח, 1968-1967).‫ תל-אביב : הועד הפועל, ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל, 1969
- ישראל רייכמן-ושר : דברים מעזבונו, זכרונות והערכות / [ליקט וערך: יוסף אוליצקי].‫ תל-אביב : הועד הצבורי מיסודו של ארגון העובדים בעירית תל-אביב יפו להוצאת קובץ לזכרו, תשי"ב 1952 ‬
- מול עיר עויינת : ספר ההגנה על בת ים.‫ בת ים : ארגון חברי ההגנה בבת ים, 1984
- ממאורעות למלחמה : פרקים בתולדות ההגנה על תל-אביב. תל-אביב : מפקדת ההגנה בתל-אביב, תש"י 1949
- מפזורה למדינה : תולדות תקומת ישראל בארצו / כרך א: בין שתי מלחמות עולם, 1917-1939.‫ ירושלים : אחיאסף, [תשי"ט] 1969
- מרכז משען : פעולות ומעשים.‫ תל-אביב : מרכז משען, 1956
- פעולות "יפתח" לשחרור הגליל.‫ [תל-אביב] : מחלקת התרבות של צבא ההגנה לישראל, 1948 ‬
- ציבור העובדים במלחמת ששת הימים.‫ תל-אביב : ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ-ישראל - הוועד הפועל, תשכ"ח