Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

מירום פטר (צילום)

צלם וצייר. ממייסדי קיבוץ חולתה.
תאריך לידה:   1919
מקום לידה:      גרודיאדס, גרמניה
תאריך עליה:   1934


צלם: פטר מירום, באדיבות ארכיון השומר הצעיר, יד יערי ©

קישורים לאתרים:

נולד בשנת 1919 בגרודיאדס, גרמניה. בשנת 1934 עלה עם משפחתו לארץ ישראל. לאחר כשנה הצטרף להכשרת נוער בתל-יוסף  ואחרי כן הצטרף לגרעין שהקים בשנת 1936 את קיבוץ חולתה.

בשנת 1935 רכש מצלמת כיס ראשונה והחל לצלם כחובב. את השכלתו המקצועית רכש בכוחות עצמו מספרות מקצועית, ממגזינים ומשנתונים בינלאומיים לצילום. בעקבות עבודתו כדייג בקיבוץ החל לצלם את אגם החולה, והמשיך לתעד את ייבוש האגם בין השנים 1958-1951. הצילומים התפרסמו לראשונה בספר 'הרפתקה באגם' (1956). 

בשנת 1957 השתלם במשך כשלושה חודשים בצילום בפריז. הוא עבד במעבדת צילום שפיתחה והדפיסה תמונות לצלמי העיתונות החשובים של התקופה, ביניהם אנדרה קרטייה-ברסון. אחרי שובו לישראל החל לפתח את ענף הצילום בקיבוץ. באותה שנה הוצגו תצלומים מסדרת 'שירת האגם הגווע', המתעדת את ייבוש החולה, בתערוכה במוזיאון תל אביב לאמנות, שהייתה אחת התערוכות הראשונות של צלם ישראלי במוזיאון. בשנת 1960 יצא לאור הספר 'שירת האגם הגווע' שהיה לאחד הספרים המכוננים בתולדות הצילום המקומי.

עד מהרה הפך מירום לכתובת וסמכות בתנועה הקיבוצית ומחוצה לה בנושא הצילום. במשך כ-20 שנות פעילותו כצלם, מעצב, מפיק ומוציא לאור פרסם 34 ספרים אשר נמכרו במאות אלפי עותקים. ספריו עסקו בנושאים כמו נופים, טבע, ילדים, תיאטרון ועוד. בין המפורסמים שבהם: 'לילך מקבוצת האילנות', 'הבובה זיוה', 'הים המוזר' ו'חצרו של קיבוץ'. בין הספרים שהפיק היו שמונה שנתוני ישראל לצילום, שיצאו לאור בשנים 1971-1964. בשנתונים אלה הופיעו צילומים של צלמים ישראלים רבים, מקצועיים כחובבים, בהם גם חברי קיבוצים רבים יחסית. תצלומיו בעלי הסגנון האסתטי האופייני ומפעל ההוצאה לאור שלו בשנות ה-50 וה-60 הותירו חותם בולט על תקופה שלמה בתולדות הצילום בישראל.

תצלומיו של מירום הופיעו בעיתונות היומית והתקופתית, בביטאונים שונים, בספרים ובאלבומים. הוא הציג תערוכות יחיד. התערוכה 'שירת האגם הגווע' נדדה גם לחו"ל, הוצגה במוזיאון למדעי הטבע בניו-יורק, בפריס, במונטוידיאו, בבואנוס-איירס, ובלה-פאס. בשנת 1974 הפסיק מירום לפעול כצלם ופתח עסק להפקה ושיווק של תצלומים מן הארכיון שלו, אשר הודבקו על לוחות דיקט. בשנת 1978 פרש סופית מעסקי הצילום. בשנת 2000 קיבל פרס על מפעל חיים מטעם מוזיאון ישראל. בינואר 2010 החליטה ועדת פרס ישראל להעניק לו את פרס ישראל לצילום לשנת 2010.

מירום עסק בסוגי יצירה נוספים: הדפסי משי, תחריטים, פסטל, אקריליק ועוד. יצירותיו הוצגו בתערוכות יחיד בבית סוקולוב (1976), בשווייץ (1979) ועוד. עם זאת תרומתו לאמנות הצילום היא מכרעת עבור האמנות הישראלית. מלבד שנתוני הצילום, והיא מצאה את ביטוייה הראשי, בסדרת ספרי צילום שהוציא לאור במהלך השנים. באלבומים אלה הועבר הדגש מתיאורי הווי ומצלומי אתרים עתיקים אל חדירה מעמיקה יותר לנופים וטבע, ומן העדות המצולמת אל העיצוב האמנותי.

פטר מירום היה מן הראשונים שעיצבו אפוס אמנותי מצולם בעל עלילה חווייתית: 'שירת האגם הגווע'. הוא פקח את עיני המתבונן לרזי הר ומדבר, לטבע הבראשיתי הנושא חיות ובשורה בכוח עצמו, ולאו דווקא כמשרת האדם וכ'מסגרת' לתרבות שיכונים. הוא היה מן הראשונים שהשכילו להוציא ספר שלם ומהימן על 'חצר הקיבוץ' - ולא עוד לקט מקרי של תמונות חג וטיפוסי עובדים, אלא צירוף מאובחן של התרחשויות ספציפיות ושל מראות קיבוציים.

ועדת פרס ישראל כתבה בנימוקיה: 'מירום חולל מפנה בצילום הישראלי החל מראשית שנות השישים באמצעות עבודתו יוצאת הדופן והחדשנית לעומת הצילום התיעודי-ממסדי קלאסי של התקופה. מירום פיתח ראיה פיוטית לטבע בתפארתו ולסכנת הפגיעה בו, ושילב בעבודתו שאיפה לערכים צורניים על גבול המופשט כפי שבאו לידי ביטוי בספרו פורץ הדרך 'שירת האגם הגווע''.

Click to enlarge
צלם: פטר מירום, באדיבות ארכיון השומר הצעיר, יד יערי ©ספרים שכתב:

- אגם השירים : ים כנרת / הקטעים המלווים נבחרו על ידי ידידיה פלס. (תל אביב) : הקיבוץ המאוחד, (c1972) ‬
- אורות מן הבית :סיפורו של קיבוץ / סיפר בתמונות פטר מירום ; דברים מלוים - זרבבל גלעד.‬ (תל אביב) : הקיבוץ המאוחד, תש"ך ‬
- אלבום התיאטרון. [תל אביב : בית דפוס מעריב, 1965) ‬
- ארץ בראשית.‫ [ירושלים] : דבר, 1966. ‬
- ארץ גליל וכרמל. (תל אביב) : למרחב, (1966)
- ארץ נגב.‫ [תל אביב] : ספרית מעריב, 1963 ‬
- הבובה זיוה / תמונות - פטר מירום ; חרוזים - רפאל אליעז.‬‫(תל-אביב) : הוצאת הקבוץ המאחד, תשי"ח (1957)
- בין אדום ואופיר : ים סוף.‫ [תל אביב] : הקיבוץ המאוחד, (c1972)
- בשעריך ירושלים / כתב - משה בן שאול. ‬(תל אביב : בית דפוס מעריב, c1968) ‬
- הגרפיקה של הטבע : קולאז’ים והדפסים / אוצר ועורך הקטלוג - אברהם אילת. תל חי : המוזיאון הישראלי לצילום ע"ש אלי למברגר, 2001
- דמות וצורה.‫ (תל אביב) : פעמון, (c1968)
- הרפתקה באגם : מעשה שהיה בים-החולה / צלם פטר מירום ; כתב ה’ רזי‫. (תל-אביב) : הקבוץ המאחד, תשט"ז 1956
- חצרו של קבוץ.‫ [תל אביב] : הקיבוץ המאוחד, תשכ"ח 1968
- הטל : רשמים בשחור-לבן.‬‫ [תל אביב] : (דפוס שקע דבר), [1963]
- הים המוזר : ים המלח / הקטעים המלווים נבחרו על ידי ידידיה פלס.(תל אביב) : הקיבוץ המאוחד, (c1971)
- ירושלים.‬‫ תל אביב : ספרית מעריב, c1966
- ישראל‬.‫ (תל אביב) : תרבות וחינוך, (c1965) ‬
- לילך מקבוצת אילנות / צלם פטר מירום ; כתב נתן יונתן.‬
- ‫(מרחביה) : ספרית פועלים, 1963
- לשמש : שירות ותשבחות לשמש / ליקט ותרגם ידידיה פלס.‬‫‫ [תל אביב] : הקבוץ המאוחד, תשכ"ט.
- הנגב.‬‫ (תל אביב) : עם עובד, (1967)
- סיני / דברים - עזריה אלון.‬ [תל אביב] : הקבוץ המאוחד, תשכ"ט
- השורש / כתב חיים גורי. ‬‫ [תל אביב] : דבר, (1961)
- שירת האגם הגווע / מאת פטר מירום ; הטקסט עובד בידי ידידיה פלס. ‬ [תל אביב] : דבר, 1961