Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

וייל שרגא (ציור/פיסול)

אמן. עסק בציור, גרפיקה, הדפס, תבליטים, ציורי קיר ועוד. היה חבר קיבוץ העוגן.
תאריך לידה:   1918
תאריך פטירה:   02-2009

מקום לידה:      ניטרה, סלובקיה
תאריך עליה:   1947


'מגן למולדת', כרזת מפ"ם, אייר: שרגא וייל, באדיבות ארכיון השומר הצעיר, יד יערי ©,שרגא וייל, 1952, כרזה של ספרית הפועלים, באדיבות ארכיון יד יערי ©,שרגא וייל, 1949, כרזה לספרי 'ספרית הפועלים', באדיבות ארכיון יד יערי ©,,,,איור מתוך הגדת פסח של הקיבוץ הארצי,

קישורים לאתרים:

נולד בשנת 1918 בעיר ניטרה, הסמוכה לברטיסלאבה שבצ'כוסלובקיה. גדל בבית מסורתי, אך למרות זאת הצטרף לתנועת 'השומר הצעיר'. בשנת 1931 עברה משפחתו לברטיסלאבה, שבה למד בנאות, כהכנה לעלייתו לארץ ישראל, והחל גם ללמוד אמנות. בזמן מלחמת העולם השניה עסק בציור באופן אינטנסיבי. בשנת 1942 עבד בבודפשט כמאייר ספרים, ובשנת 1945, בתום המלחמה, עבד באיור פרסומים של תנועות 'החלוץ' ו'השומר הצעיר'. בשנת 1947 עלה ארצה והוגלה למחנה מעצר בקפריסין. במחנה עסק בציור מהווי מחנה הגירוש ובחינוך נוער דרך סדנאות ליצירה. בין הנושאים שאפיינו את ציוריו במחנה היו 'האדם בין הגדרות' ו'עבודת הסדנה למלאכת יד'. בסוף אותה שנה עלה לישראל והצטרף לקיבוץ העוגן.

לצד פעילותו כצייר, עסק גם בגרפיקה. הוא אייר עיתונים וכתבי עת רבים בשרות 'הקיבוץ הארצי' ותנועת 'השומר הצעיר', ועיצב כרזות בשרות התנועה והמפלגה (מפ"ם). בסוף שנות הארבעים וראשית שנות החמישים עבד כמאייר ב'ספרית פועלים', ועיצב עטיפות ספרים רבות. נמנה עם מעצבי הגדת הפסח של 'הקיבוץ הארצי' (1957-1950).

Click to enlarge
איור מתוך הגדת פסח של הקיבוץ הארצי

עיצב גם את האלבומים 'שיר השירים (1956) ו'קהלת' (1965).


VA

בשנת 1953 השתלם בטכניקות גרפיות ומונומנטליות באקדמיה לאמנויות בפריז. בשנת 1954, יחד עם שמואל כץ, ביצע את ציור הקיר הראשון שלו בחדר האוכל החדש בקיבוץ עין המפרץ. בציור הופיעו מוטיבים מחיי הקיבוץ החקלאי בסגנון ריאליסטי עם נגיעה סוריאליסטית ואישית. בשנות ה-60 וה-70 יצר יצירות ארכיטקטוניות, ובהן דלתות הכניסה לכנסת ולמשכן בית נשיא המדינה, קירות הקרמיקה בבית-הכנסת הגדול בתל-אביב (1966) וציור תקרה גדול באולם הישראלי במרכז קנדי בוושינגטון (1971). קיבוץ העוגן משופע ביצירותיו החרוטות על בניינים ציבוריים ובפינות פחות מרכזיות. ביצירתו בולטים מוטיבים מהתנ"ך ומהפולקלור היהודי.

שרגא ווייל התמחה בהדפסי משי ונהייה בר סמכא בתחום. הוא נמצא בקשר מתמשך עם גלריית ספראי בהנהלת דב ספראי אשר הפיקה לו תערוכות רבות בארץ ובחו"ל. בשנת 2000 הפיק דב ספראי והוציא לאור אלבום מהודר ורחב יריעה בשם: 'שרגא וייל'. האלבום מספר את סיפור יצירתו של האמן עם הקדמה רחבה וממצה של ד"ר גדעון עפרת על דרכו האמנותית של וייל.
עבודותיו של וייל הוצגו בתערוכות קבוצתיות של ציור, גרפיקה ועיצוב בישראל ובחו"ל וכן גם בתערוכות יחיד בישראל ובחו"ל. בשנת 1959 זכה בפרס דיזנגוף לאמנות הציור והפיסול.

שרגא ווייל היה מהאמנים הבולטים ב'קיבוץ הארצי' במשך למעלה מ-50 שנה. יצירתו מלווה דורות, בעיקר אלה שהתחנכו על ברכי איוריו וציוריו שהופיעו ברבים מכתבי העת התנועתיים. יובל דניאלי, אמן והיסטוריון של אמני התנועה הקיבוצית, מגדיר אותו כאחד המאיירים והרשמים הטובים ביותר בתולדות התנועה הקיבוצית. 'היצירות שלו מלאות השראה ודמיון', הוא אומר, 'והייחוד שלו היה בזה שהוא תמיד נשאר נאמן לעצמו. הוא היה אמן פיגורטיבי-סימבולי, ולא נסחף בזרמים השונים באמנות.


'מגן למולדת', כרזת מפ"ם, אייר: שרגא וייל, באדיבות ארכיון השומר הצעיר, יד יערי ©


כאמן, הוא ניסה לחבר בין התרבות המרכז אירופית, שממנה בא, לבין המקורות העבריים הקדומים של ארץ ישראל'. את דרכו היצירתית התחיל ווייל כצייר 'השומר הצעיר' בסגנון הריאליסטי המובהק נוסח הריאליזם החברתי שספג השראתו בין היתר מעולם המהפכה. עם הזמן נוספו ליצירתו מוטיבים סמליים שרובם שאובים מההיסטוריה היהודית לדורותיה: כתונת הפסים, עקידת יצחק, עוף החול, האייל, כד החרס, ודמויות תנכיות כמו קהלת ושמשון.

  ספרים אודותיו:

- שרגא ווייל - 60 שנות הדפס / [דב ספראי] ; הקדמה מאת: גדעון עפרת. ירושלים : גלריה ספראי, 2000