Bookmark and Share

הנכם נמצאים בראש האתר.
▲ לפילוח מאגר המידע, פרקים וביבליוגרפיה - הקליקו על אחד המדורים בסרגל העליון.
► הקלקה על הסיווגים מימין תפנה למידע מפולח לפי מדור


 כאן על פני אדמה
'כאן על פני אדמה' רוח התקופה

 

ביבליוגרפיה למדור זה:

ראש האתר אישים

דניאלי יובל (ציור/פיסול)

אמן יוצר ומתעד. חבר קיבוץ המעפיל.
תאריך לידה:   1943
מקום לידה:      קיבוץ המעפילקישורים לאתרים:

נולד בשנת 1943 בקיבוץ המעפיל. בוגר המכון לציור ופיסול ע"ש אבני בתל-אביב (מתלמידיהם של שטריכמן, פרופס, עוקשי ווכסלר). בשנת 1971, עם סיום לימודיו, קיבל מלגת השתלמות בחו"ל מקרן אנגלית.

שילב תמיד יצירה אמנותית עם חיי קיבוץ פעילים. שימש שלוש קדנציות כמזכיר קיבוץ המעפיל.  בשנים 1988-1984 חבר בוועדת החברה של 'הקבוץ הארצי' בשנות השמונים. מעורב בפעילות פוליטית וציבורית במשך שנים רבות, כותב בעלון של קיבוצו, בפרסומים של התנועה ובעיתונות הארצית. כתב את הערך 'האמנות הקיבוצית' בלקסיקון הקיבוץ (1998) ופרסם מאמרים ורשימות בתחום האמנות הקיבוצית.

הציג בתערוכות רבות בארץ ובחו"ל. ממייסדי קבוצת 'המשותף קיבוץ', שפעלה בשנים 1990-1978 ואשר הגיבה באמצעים אמנותיים על המתרחש בתנועה הקיבוצית ובמדינה (חברים נוספים בקבוצה: דב אור-נר, חיים מאור, יעקב חפץ, דב הלר, טולי באומן, יוסף הוכמן). מעורה בשיח האמנותי הקיבוצי, שותף לפורומים מחליטים בנושאי יצירה ואמנות.

רוב יצירתו האמנותית שאובה מהסביבה הרעיונית והרגשית אליה קשור האמן. מאז שנות השבעים משלב דניאלי ביצירתו, אלמנטים תיעודיים שיוצרים קשר עם ההיסטוריה היהודית, הציונית והקיבוצית לאורך השנים, מתוך עניין ורצון לומר באמצעות קשר זה דבר מה על ההווה והעתיד. שילוב זה מתבצע באמצעות קולאז'ים הנבנים מחפצים ותצלומים שיוצרים עבודה תלת ממדית, שבהמשך מתגבשת למיצבים המשלבים בתוכם תחומי יצירה נוספים.

מייסד גלריית המרכז לאמנויות בגבעת חביבה ואוצר הגלריה במשך 7 שנים.

משלהי שנות התשעים עוסק בתיעוד האמנותי של התנועה הקיבוצית, במסגרת עבודתו כמרכז חטיבת האמנים בארכיון 'השומר הצעיר' בגבעת חביבה. כיום משמש כאוצר ראשי של המוסדות הקשורים לגבעת-חביבה: 'יד יערי', מרכז לחקר ותיעוד 'השומר הצעיר';  ארכיון 'השומר הצעיר';  'מורשת', מרכז לחקר תנועות הנוער בתקופת השואה ע"ש מרדכי אנילביץ'.

מיצבים ופרויקטים:
-'ארכיאולוגיה ערכית' (1982) - סדרת תערוכות ומיצבים בשיתוף מחלקת 'אור וארוע' של ההסתדרות. באמצעות דמותו של א.ד. גורדון טיפל האמן בכרסום הערכי בתנועת העבודה, וברצון לחדש ערכיה כקדם.
-'בין חלון למציאות' - נושא החלונות חוזר אצל דניאלי בתדירות גבוהה בעיקר בשנות השבעים והשמונים. באמצעות החלון הממשי משקיף דניאלי על המתרחש בסביבתו הקרובה.
-'ברושים' - עצי הברוש שעטפו את פרדסי המעפיל קיבוצו של האמן, הם מזיכרונות הילדות החזקים שלו. לימים נעקרו הברושים ביחד עם הפרדסים. נושא הברוש מלווה את דניאלי ביצירתו לאורך שנים רבות (האלבום 'רקויאם לברוש' שייך לסדרה זו).
-'בין אלכסנדר לקוליאוני' - על דמותו של הפרש. זה השומר על שדותינו וזה הכובש והמנצח. בין אלכסנדר זייד כמיתוס של גיבור עובד אדמה לבין דמותו של 'קוליאוני' הגנרל המנצח והכובש המונצח בכיכר העיר (פסלו של ורוקיו). מספר פסלים בנושא מוצבים במקומות שונים בארץ (משכן לאמנות בעין-חרוד, הטירה בגעש, מרכז אמנויות בגבעת-חביבה, מוזיאון בית השומר בכפר-גלעדי) נושא זה הוצג במספר תערוכות בארץ.
-'נעלי עבודה' (1997) - פרויקט שתיעד את פירוק הסנדלריה בקיבוצו. הוצג במספר מוזיאונים וגלריות בארץ. 'אין מהפכות יחפות' חורט דניאלי על אחת מיצירותיו. והכוונה שללא נעלי העבודה אי אפשר לכבוש את הקרקע ולגאול אותה. מהפכות לא עושים יחפנים המרוקנים מכל אידיאולוגיה. כאשר מפרקים את הסנדלריה הקיבוצית מפרקים גם את הצורך במהפכה.


Click to enlarge
'נעלי עבודה' - יובל דניאלי


-'בדרך אל המנוחה' - תיעוד שקיעתו של הקיבוץ השיתופי באמצעות טקס אשכבה למגדל הקיבוצי (2002). אל המייצב מצורף סרט וידיאו שמתעד את טקס האשכבה למגדל.

עם השתכללות המדיה הדיגיטאלית נכנס דניאלי לתחום וכיום הוא יוצר בעיקר תערוכות הקרובות ללבו, שמשלבות דימויים חזותיים מההיסטוריה והעבר הישראלי. אלה תערוכות מוזמנות או יזומות על ידי האמן. בפברואר 2005 עיצב ואצר תערוכה גדולה לכבוד 80 שנה לעיר עפולה, שהייתה בראשיתה מרכז להכשרות הקיבוצים והתנועה ההתיישבותית בעמק יזרעאל.

Click to enlarge
'נעלי עבודה' - יובל דניאלי


Click to enlarge
'השבר' - יובל דניאלי

פרסומים בעריכתו או בהפקתו:

התמחותו של יובל דניאלי היא תיעוד ההיסטוריה של תנועת העבודה, ההתיישבות, והמדינה באמצעים חזותיים. כתב מאמרים בתחום, והיה שותף להפקה ועריכה של מספר ספרים שהופקו בשותפות של יד יערי בגבעת-חביבה ומוסדות מחקר נוספים (יד בן-צבי, יד-טבנקין והמכון למורשת בן-גוריון).

  1. 'מוזה בשחור לבן : עשר השנים הראשונות של ארגון הציירים והפסלים בקבוץ הארצי השומר הצעיר', (עורך יובל דניאלי), בהוצאת יד יערי, 1999.

  2. 'אמנות בשרות רעיון' - כרזות השומר הצעיר בישראל בשנים: 1966-1936. בהוצאת יד יערי והמכון למורשת בן גוריון (עורך: שלמה שאלתיאל), 1999.
  3. 'בשנה הבאה - שנות טובות מן הקיבוץ' על אגרות הברכה לשנה טובה שהפיקו הקיבוצים. בהוצאת יד יערי, המכון למורשת בן-גוריון ויד טבנקין (עורך: מוקי צור, עריכה אמנותית: יובל דניאלי), 2001.
  4. 'יוצאים בחודש האביב - פסח ארץ-ישראלי בהגדות מן הקיבוץ'. בהוצאת יד בן צבי, מכון בן גוריון, יד טבנקין, יד יערי (עורכים: מוקי צור ויובל דניאלי), 2004.
  5. 'רקויאם לברוש' פרויקט אמנותי-ספרותי משותף של המשורר עלי אלון (עין שמר) ויובל דניאלי. ספר בשם זה שמסכם את הפרויקט יצא בהוצאת ספריית פועלים (1987).
  6. 'ימי המעפיל' ספר תצלומים ודימויים חזותיים על קיבוץ המעפיל במלאות 60 שנה לעלייתו על הקרקע בעמק חפר המזרחי, 2005.
  7.  'לבנות ולהבנות בה :  ספר שמואל מסטצ’קין : אדריכלות הקיבוץ בישראל' ( עורכים: מוקי צור ויובל דניאלי). ‬ בהוצאת הקיבוץ המאוחד, תשס"ח, 2008.
  8.  'רק אשר אבד לי - קנייני לעד :  יובל דניאלי - אמן - ארכיונאי' (תערוכה - אוצר: יניב שפירא ; הספר - עורכים: מוקי צור, יניב שפירא). בהוצאת ‫ עין חרוד : משכן לאמנות ע"ש חיים אתר, 2009.  ספר זה הופיע במקביל לתערוכתו של דניאלי 'דרכי זכרון', שהוצגה במשכן לאמנויות בעין חרוד. התערוכה היא תערוכה רטרוספקטיבית אשר משולבים בה מיצבים ותחנות המתייחסות לעבודתו של דניאלי כארכיונאי. המיצבים הללו משקפים חלק מחומרי הגלם המזינים את יצירתו של דניאלי והם יוצרים דו-שיח עם עבודותיו.
  9. קטלוגים אמנותיים שהופקו לרגל תערוכות אותם אצר.


ספרים שכתב:

- יוצאים בחדש האביב : פסח ארץ-ישראלי בהגדות מן הקיבוץ / עורכים: מוקי צור, יובל דניאלי.‬‫ [ירושלים] : יד יצחק בן-צבי, תשס"ד 2004
- לבנות ולהבנות בה : ספר שמואל מסטצ’קין : אדריכלות הקיבוץ בישראל / עורכים: מוקי צור ויובל דניאלי.‫ תל אביב : הקיבוץ המאוחד, תשס"ח, 2008 ‬
- מוזה בשחור לבן : עשר השנים הראשונות של ארגון הציירים והפסלים בקבה"א ; [העורך יובל דניאלי]. ‬קיבוץ דליה : מערכת, תש"ס
- רק אשר אבד לי - קנייני לעד : יובל דניאלי - אמן - ארכיונאי / התערוכה - אוצר: יניב שפירא ; הספר - עורכים: מוקי צור, יניב שפירא. עין חרוד : משכן לאמנות ע"ש חיים אתר, 2009‬